Změna velikosti diskového oddílu

Pavel Tipy & triky, Windows, Linux

Sloučení, rozdělení, zmenšení či zvětšené jednotlivých oddílů na pevném disku. Jak to udělat co nejlépe a co je k tomu potřeba? A hlavně, jak dlouho to trvá?

Změna velikosti diskového oddílu

Můj příběh: Měl jsem 1 disk a 2 oddíly, systém a data. Dodal jsem do PC malý SSD disk a provedl čistou instalaci Windows na něj. Oddíl se systémem na původním HDD jsem naformátoval a rozhodl se druhý oddíl s daty rozšířit. Cílem bylo získat jediný oddíl s celkovou kapacitou disku.

1. krok - Pokus s Windows

Když už jsem měl Windows nainstalován, oddíl s daty byl NTFS, rozhodl jsem se zkusit základní nástroje systému Windows. Otevřít Tento počítač, zvolit Spravovat, vlevo vybrat Správa disků a je to. Na původní systémový oddíl kliknout pravým a vybrat Odstranit svazek.

Windows - Spravovat

Poté kliknout na druhý oddíl pravým a vybrat Rozšířit svazek. Vše vypadalo jednoduše. Windows zjistil, že se svazek může rozšířit o 100GB což je pravda, stačí potvrdit. Jenže na konci vyskočila hláška: Na disku není dost volného místa. Zkusil jsem svazek rozšířit pouze o 50GB ale stejná hláška.

Disk, na který bych mohl udělat zálohu všech dat nemám. Takže odstranit všechny oddíly a vytvořit nový nepřipadalo v úvahu. Takže jsem řešení s Windows vzdal a sehnal Live Linux.

2. krok - Použití Live Linuxu

Nutný první krok je vytvoření DVD nebo USB Live verze Linuxu. Pak stačí jen nabootovat do Linuxu a vše je připraveno. Vhodný program je v základu Ubuntu a jmenuje se GParted. Není tedy potřeba nic instalovat, stačí spustit a v pravém rohu vybrat disk.

GParted - výběr disku a změna velikosti oddíluNásledně pravým klikem na oddíl, u kterého je žádaná změna, lze vybrat Resize/Move. Novou velikost je možné zadat číselně, nebo tahem oblast zvětšit/zmenšit případně i přesunout. Bohužel GParted není česky, ale postup není tak těžký, aby se to nedalo zvládnout. Po potvrzení se akce ještě nezačne provádět!

GParted uloží všechny akce do řady, takže lze vybrat i více akcí s více oddíly, nebo disky a pak vše spustit najednou. To se provede zelenou ikonkou nahoře Apply.

GParted - spuštění všech operacíA už to jede. Můžu říct, že po dokončení jsem spustil zpět Windows a vše funguje naprosto bez problémů. Žádná data se neztratila ani nepoškodila a já úspěšně disk používám. Doporučuji provést samozřejmě zálohu, i když Linux provedl vše bez chyby, přesto že se jednalo o NTFS oddíl. Já ale zálohu neměl, protože tak velký externí disk nevedu.

Důležité je nenechat se zmást zbývajícím časem. Je to jen čas aktuálního kroku a přesto, že na screenu je čas do dokončení 2 hodiny, celkově jsem čekal okolo 10 hodin!

GParted - Průběh akce


Zkušenosti a úspěchy či neúspěchy můžete s ostatními sdílet v komentářích.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Přidání balíčku do Composeru bez Packagist

Composer umožňuje přidat balíček, který není zveřejněn na Packagist. Stačí, aby byl ve veřejném či privátním git repozitáři, dostupný lokálně na serveru v jiné složce nebo...

Další články