3. Narozeniny blogu

Pavel O mně

Je to již 3 roky od vydání prvního článku na blogu a je čas na menší oslavu, zhodnocení a odpovědi na nejčastější otázky, které dostávám ohledně psaní. Kvůli článku jsem také vytvořil svou první infografiku! :)

3. Narozeniny blogu

Přesně 3 roky zpět jsem vydal svůj první článek. Byl to opravdu velký den, protože do té doby jsem jen o blogu mluvil a napsal 5 článků na blogu od Lukáše. Ten po mých neustálých výmluvách už nevěřil, že čas mého vlastního blogu někdy nastane.

No a od té doby píšu, pravidelně nepravidelně každý týden. První půlrok jsem se snažil psát 1 článek za týden. A přesně proto jsem hned první týden napsal 2. Později jsem si stanovil, že by bylo ideální vydávat články vždy v úterý, přinejhorším ve středu.

Co týden, to článek a nejlépe v úterý

Nejsem žádné vydavatelství týdeníku, takže deadliny mě netíží. A tak je jasné, že pravidelné vydávání v úterý nefunguje vždy. Přesto během 3 let články vycházely každý týden, až na 2-3 přehmaty:

  • V 1. a 6. týdnu blogu jsem vydal hned po dvou článcích. Pravidelnost jsem si totiž stanovil až poté. Předtím když jsem měl téma, tak jsem jej hned napsal.
  • prosinci 2015 mi chybí článek v 49. týdnu roku, jednoduše proto, že jsem první půl rok na pravidlo Článek týdně příliš nedbal. Můžu si říct, že jsem vykompenzoval předchozí nešvary, kdy vyšly 2 články týdně.
  • První rok pracovně v Řecku jsem psát stíhal i přes extra pomalý místní internet. Poslední týden se ale práce nakupila a já článek ve 32. týdnu roku 2015 nevydal. Jako kompenzaci jsem následující týden vydal články dva.
  • V 35. týdnu roku 2016 článek chybí, přesto se nejedná o přehmat. Napsal jsem článek o MSSQL v PHP. Později jsem zjistil, že je to mnohem komplikovanější a nad mé zkušenosti, tak jsem jej smazal. Jediné, co se uchoval je cover.
  • U dvou článků, Jak převzít stránku na FB a o výletu do Laponska, vyšla ve stejný den česká i anglická verze, což přidává další 2 skoro články (jen překlad).

Infografika - 3 roky blogu

Časté dotazy ostatních

Sem tam mi přijde nějaký dotaz ohledně mého psaní a blogu. Pro ty ostýchavější, kteří se ještě nezeptali jsem ty odpovědi sepsal rovnou:

Kdo mi opravuje chyby v článcích?

Microsoft Word. Při psaní je totiž velmi jednoduché udělat mnoho chyb. Napíšu větu a později ji přepíšu, ale třeba jen polovinu. Upravím jedno slovo, ale už to nedává smysl se zbytkem. Články píšu přímo online na blogu, protože můžu hned text i formátovat. Nakonec to celé zkopíruji do Wordu, nové verze češtinu opravují velmi dobře, včetně chybějících čárek ve větě.

Kde beru nápady?

Se vším, co jsem v článcích popsal, mám osobní zkušenost. Nikdy se mi nestalo, že bych brouzdal internetem a hledal téma, o kterém bych mohl napsat, abych něco napsal. Takže dokud budu stále objevovat něco nového, bude i o čem psát. 

Co úvodní fotky článků?

Dělám si sám a myslím, že především u starších to jde poznat. Pokud se jedná o článek z cest, je to většinou jednoduché. Pro ostatní články se snažím něco vymyslet za pomocí volně dostupných obrázků na freepik.com.

Editor pro psaní

Na blogu používám CKEditor, sice již starší verzi 4.2, protože jsem líný přejít na novější. Ale postačuje. A co funguje, do toho nedrbat.

PR články

Zatím žádný na blogu nemám, a nejspíše ani nebude. Jednou mě požádal Vladislav z TemplateMonster, jestli bych nějaký článek napsal. Když jsem ale začal psát, zjistil jsem, že nedokážu napsat článek o něčem, s čím nemám žádné zkušenosti. Takže článek nakonec nevyšel, a proto i případné další žádosti asi nevyhovím, pokud opravdu službu nebudu mít vyzkoušenou.


Úvodní fotka převzata z Freepik

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Václav Vaněk

http://vaclavvanek.cz 4.9.2017 10:02

Gratuluji!!! A infografika je super! V čem si ji vyrobil?

Odpovědět

Pavel

https://www.kutac.cz/blog/ 4.9.2017 10:04

Díky :) Infografiku jsem si celou nakreslil. Nepoužil jsem na to žádný speciální nástroj, je to všechno v křivkách a ručně dělané.

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články