Čtenářský deníček

11.7.2017 (aktualizováno 6.11.2018) Pavel O mně

Můj osobní čtenářský deníček knih, které rád doporučím k přečtení i ostatním. Ať už v papírové formě, nebo v Kindle, na tom nesejde. Pokud je kniha dobrá a může být inspirací pro ostatní, bude v tomto článku.

Čtenářský deníček

Něco na úvod:
Nedávno jsem se zeptal Ivoše, co by doporučil za knihy. Načež přišla odpověď: "Však tu je můj článek, který jsem napsal kvůli tobě!" a já si řekl, že by nebylo odvěcí mít také seznam knih, které jsem přečetl. Zaprvé pro mě a za druhé i pro ostatní, kteří také hledají inspiraci. Pokud se ti nějaká kniha opravdu líbí, podobné lze hledat na stránce tisicknih.cz.

Knihy jsou zařazeny podle roku, kdy jsem je četl a postupně budu přidávat další. Vypsány jsou pouze ty, které mě zaujaly natolik, že je doporučím dále a rozečtené či nedočtené uvádět nebudu. Čtu vše možné, pohádky, detektivky, fantasy, životopisné .... třeba si taky najdeš tady tu svou oblíbenou.

Raději knihu

Knihy výše jsou vždy přečtené později, tj nové knihy přidávám hned pod nadpis daného roku.

2018

 • D. Brown - Počátek - Knihu jsem přečetl relativně rychle, někdy jsem se prostě odtrhnout nemohl. Bylo zajímavé využití mnoha moderních technologií, na druhou stranu jsem ale již tušil, kdo za tím stojí. A to se mi dříve nestalo. Celkově hodnotím pozitivně, ale nějaké to kouzlo už série ztratila.
 • A. Dahl - Šest krát dva - Druhý díl kriminální knižní série, který navazuje na knihu Sedm mínus jedna a rozhodně se jedná o povedený kousek. První část knihy je velmi zmatená, což odpovídá pocitům Sama. Poté se ale vše vysvětlí a jako v prvním díle má kniha spád. A další pokračování bude a už se těším
 • G. Simsion - Projekt potomek - Prokračování Projektu manželka. Opět skvělé čtení, i když možná méně vtipná a více vážná. Děj se nově odehrává v New Yorku, kde se oba přestěhovali. V některých chvílích řešil Don i více projektů, než by se u něj dalo čekat, ten hlavní je ale o dítěti, které se má narodit.
 • A. Christie - Smrt na nilu - Téma hodně podobné jako v případě Vraždy v Orient expresu, i když závěr vůbec. Opět se vražda stala až v polovině knihy, což mě již podruhé tak nebralo. Pak tím pádem vše mělo rychlý spát. Samotná vyšetřovací část byla ale opravdu povedená.
 • P. Coelho - Veronika se rozhodla zemřít - Kniha začíná, kdy Veronika spáchá neúspěšnou sebevraždu, probudí se v sanatoriu a její srdce je poškozeno a zbývá ji týden života. Od té doby se snaží užít se každý den života. Kniha je fajn, autor ale často odbíhá od tématu - jako já, abych nabral stránky v diplomce.
 • A. Christie - Zlo pod sluncem - Další detektivka s Hercule Poirotem, který odjel na dovolenou. První čtvrtina knihy je tedy o užívání si volna a přesvědčování ostatních, že tam není pracovně. Až poté se stane vražda. Docela dlouhý začátek, ale pak to mělo spád jako všechny ostatní.
 • P. Hartl - Malý pražský erotikon - Byla to nejrychleji přečtená kniha za dlouhou dobu. A opravdu je i určená i těm, kteří ke knížkám o lásce bývají nedůvěřiví. Příběh dvou rodin od jejich mladých let až po střední léta jejich dětí a jejich propletené příběhy plné nevěry a těžkostí.
 • A. Dahl - Sedm mínus jedna - První díl ze série detektivek. Vtáhla mě do děje a nepustila a opět jsem se přesvědčil, že asi nejsem náročný, protože se neztotožňuji s komentáři, viz odkaz. Do poloviny to bylo napínavé, pak zvrat a já už se nemohl od toho pustit. Pak předčasný konec a další zvrat ještě po něm.
 • L. Zibura - Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii - Třetí cestopis od Zibury, který mě jako předchozí 2 tak chytly, že jsem jej přečetl velmi rychle. Tentokrát o tom, jak prošel, projel na kole a prostopoval Arménii, Gruzii a Náhorní Karabach. Prošel vesničky, spal u lidí, zachraňoval štěňata a mnoho dalšího.
 • A. Christie - Vražda v Orient-expresu - Jeden z dílů ze série o detektivovi Hercule Poirotovi. Vlak uvízne v závěji a ráno se zjistí, že jeden cestující ve vlaku je mrtvý, všichni však mají pevné alibi. Utekl tedy vrah, nebo je stále ve vlaku? Osobně jsem až do poslední stránky netušil, kdo vlastně vrahem je.

2017

 • A. Christie - Deset malých černoušků - Detektivka o opuštěném ostrově, kde zemře všech 10 lidí, kteří na ostrově jsou. Nikdo ale neví, kdo je vrah a hlavně, kam zmizel. Každá vražda se stane stejně jako v dětské říkance o desti malých černoušcích. Knihu jsem přečetl extrémně rychle, nedalo se odtrhnout.

 • G. Simsion - Projekt ideální manželka - Lze popsat jako knihu o Sheldonovi z Big Bang Theory. Vysokoškolský profesor hledá ženu, tak jak je mu blízké. Pomocí dotazníku. Možná proto, že mi jeho chování není tak vzdálené se kniha se četla sama. Rozhodně ale šáhnu i po druhém díle Projekt potomek. 

 • C. D. Payne - Mládí v hajzlu - Četl jsem pouze 1. díl - Mladík v odboji. Zezačátku jsem váhal, jestli to vůbec číst, pak mě to ale chytlo. Kniha je z ameriky a připomíná mi americké filmy. Hodně věcí trochu přehnaných a ke konci jsem tušil, jak to dopadne. Přečtení jsem nelitoval, další díly ale číst už nebudu.
 • L. Zibura - Cestopisy 40 dní pěšky do Jeruzaléma a Pěšky mezi budhisty a komunisty. Ladislav je skvělý jako člověk, přednášející a teď i autor knih. Bavily mě jeho přednášky i knihy. Mohu doporučit
 • R. Harris - Enigma: Z dob 2. světové války, kdy parta chytrých lidí v Bletchley Parku rozlouskla německou šifru Enigma. Do toho nějaká láska, špionáž a deprese nad náročnou prací, nátlakem spojenců a byrokracií. Založeno na reálných událostech. P.S. Hlavní hrdina čte níže zmíněné detektivky od A. Christie.
 • C. Kyle - Americký sniper: Životopisná kniha o nejúspěšnějším odstřelovači SEALu. Viděl jsem stejnojmenný film a bylo mi řečeno, že kniha je lepší. Popisuje své zážitky od mládí, přes výcvik, svatbu, problémy s rodinou. Prostě vše, ne jen samotnou válku. Knihu jsem doslova hltal a nemohl přestat.
 • D. Daniel - Robinson Crusoe: Prostě klasika - pohádka, osobně jsem měl k dispozici převyprávění od J.V. Plevy, kde jsou změněny některé pasáže. Např. pro naše oči by hlavní hrdina byl rasista, který má "černé" otroky, proto je přenesen do dnešní doby (trochu). Na pustém ostrově je ale stále to stejné.
 • M. Haddon - Podivný případ se psem: Detektivka, kde hlavní postavou je malý autistický kluk, který se snaží vyřešit vraždu oblíbeného psa sousedky. Je zde popsán jeho styl přemýšlení a nepochopení nám naprosto běžných věcí, stejně jako potíže s denními činnostmi, které překonává pro dosažení cíle.
 • J.K.R. Harry Potter a prokleté dítě: Psané jako divadelní hra, je to trochu jiný styl než zbytek, ale mi to nevadilo. Jen se vše odehrává rychle, protože je to hra.

2016

 • J. Deaver - Dívčí hrob: Autobus hluchoněmých dívek je unesen a dívky jsou drženy jako rukojmí v bývalých jatkách. O problému s komunikací, plány únosců, vyjednávání s policí a mnoho dalšího. Od přibližně půlky knihy jsem ji už nebyl schopen odložit a dočetl ji místo učení na zkoušky...
 • A. Christie - Detektivky Plavý kůň, Místo určení neznámé a další... Autorka známých detektivek včetně H. Poirota. Knihy jsou starší, takže moderní technologie v knihách nejsou, přesto rozhodně doporučuji cokoli od ní.
 • R. L. Stevenson - Podivný případ Dr. Jekylla a p. HydaRomán/Sci-Fi Kniha je o člověku, který se přeměňuje. Hodný přes den, zlý přes noc. Přirovnání, že je jako Jekyll a Hyde jsem slýchával tak často, že jsem knihu přečetl. Není to jako hororové filmy, ale jako knižní horor se označuje. Pěkné a poutavé čtení.
 • Sir A. C. Doyle - různé knihy o Sherlockovi Holmesovi - Detektivka, asi nemá smysl představovat. Hodně se mi líbil seriál Sherlock od BBC a rozhodl jsem se přečíst i knihy. Přečtené Příběhy S.H., Poslední poklona S.H., Návrat S.H. a časem budu číst i další rozhodně.

2015

 • R. Riordan - Percy Jackson 5 dílů: Fantasy / Pohádka - O obyčejném klukovi, který zjistí, že je synem Poseidona a jeho život se obrátí vzhůru nohama. Knihy pro mládež, ale já to četl s radostí. Minimálně se tím rozšíří znalost řecké mytologie. Dílů je 5, přečetl jsem je všechny.
 • R. Galbraith - Volání kukačky: Detektivka - R.G je pseudonym J.K. Rowlingové, tentokrát to není o Potterovi, ale o životě modelingu, bezdomovců a soukromého detektiva. Vyšetřuje uzavřený případ sebevraždy, o které je ale bratr zemřelé přesvědčen, že to tak není. Časem chci číst i další díly série.
 • F. S. Fitzgerald - Velký Gatsby: Příběh o sousedovi, který pořádá velkolepé párty. Všichni tam chodí, ale nikdo neví, kdo ve skutečnosti je. A pak se to s láskou a nevěrou zamotá a už to jede. Nevím, jestli mi nedával smysl film, a proto jsem četl knihu, nebo naopak. Dohromady je to ale dobrá kombinace.

2014

 • W. Shakespeare - Hamlet: Asi nemá smysl představovat. Je to klasika, byla v povinné četbě, ale já si ji nevybral. Tak jsem pak dohnal, co jsem zmeškal, 2 roky po maturitě.
 • D. Brown: Na rozdíl od filmů, knihy vycházely takto: Andělé a Démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený Symbol a Inferno. Je to detektivka a nikdo netuší, kdo za tím vším stojí až do konce knihy. Pouze Robert Langdon, pro mě již věčně Tom Hanks, to vyřeší. Doporučím všechny knihy, přesto, že Šifru jsem moc nepochopil, ani film, ani knihu.
 • J. Verne: Klasika dobrodružných knih pro mladé minulého století, jejichž názvy určitě slyšel každý. Některé jsou fantasy, ale rozhodně všechny stojí za to! Čte se to samo a o napětí není nouze. Cesta do středu země, Dva roky prázdnin, Pět neděl v balóně, Ocelové město (Kniha o "Hitlerovi" ještě než se narodil).
 • S. Singh - Kniha kódů a šifer: Neuvěřitelně čtivá kniha přesto, že se jedná o naučnou literaturu. Popisuje šifry od prvních metod v Egyptě až po kvantové šifrování. Obsahuje také ukázky k procvičení prolomení šifer.

2013 B.K. - Before Kindle

Je to již nějaký ten rok, a nepamatuji si vše co jsem četl. Seznam již zkrátím pouze na názvy knih a autorů.

Povinná četba k maturitě

Přesto, že povinnou četbu hodně studentů SŠ bere jako nutnou a otravnou, rozhodně se mezi nimi najdou knihy, co stojí za to. V maturitním čtenářském deníku jsou pak vypsány veškeré knihy, které jsem četl. V seznamu jsou ale opět pouze ty, které doporučím.

 • Moliére - Lakomec: Krátká komedie o tom, jak peníze ničí člověka
 • A. S. Puškin - Evžen Oněgin: Přesto, že se jedná o poezii, čte se velmi dobře. Bohužel první 2/5 knihy jsou docela nudné. Pak ale kniha chytne spád.
 • E. Zola - Zabiják: Zabiják je alkohol, a o tom to celé je. Kniha je hodně dlouhá, přesto jsem ji dočetl bez přemáhání se. Volby jsem nelitoval.
 • N. V. Gogol - Revizor: Korupce tu je i byla, a o tom je celá kniha. Komedie o úplatcích pro domnělého revizora. Viděl jsem několikrát i v divadle, neomrzí.
 • E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky: Důležité je vzít knihu i s jinými povídkami. Jáma a kyvadlo mě děsně nebavilo, ostatní povídky jako Černý kocour, nebo Vražda na ulici Morgue byly ale excelentní.
 • E. M. Remarque - Na západní frontě klid a Nebe nezná vyvolených
 • Karel Čapek - R.U.R, Bílá nemoc, Krakatit: Všechny knihy jsou tak nadčasové ve své době, až z toho mrazí, že dnes je to již běžné. Všechny tyto knihy se četly samy.

Jestli máte ke knihám dotazy, nebo další tipy, podělte se v komentářích. Článek budu postupně aktualizovat, nebudu tedy vydávat nový.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Blogovací prázdniny - rekonstrukce

Už bylo na čase. Vše stárne, včetně mého blogu. Tak nastal čas na rekonstrukci a pěkně od základu. A nezůstane kámen na kameni. Proto také začínají 2 měsíční blogovací...

Další články