Pragulic - Tour Prahou s bezdomovcem

Pavel O mně

Jaké to je být bezdomovcem v Praze? Kde sehnat jídlo, peníze, drogy, alkohol nebo nocleh či oblečení? I takové informace se můžete dozvědět na tour po Praze, které vedou sami bezdomovci, lidé, kteří to znají jako nikdo jiný.

Pragulic - Tour Prahou s bezdomovcem

O víkendu jsem byl na výletě v Praze. Většinou už to tam všichni znají, a stát znova u Orloje nebo jít na Karlův most už nic tak extra není. Sice jsem se ztratil mezi Václavským náměstím a Staroměstským, ale to nechme bokem. Pak ale Lukáš našel něco o tom, že existuje projekt, kde lidé bez domova provází Prahou, se svými zážitky a zkušenostmi. A najednou plán na večer byl jasný. Navíc pro návštěvu z Finska to je určitě netradiční zážitek.

Pragulic - Poznej Prahu očima lidí bez domova

Celé tyto tour zprostředkovává sociální podnik Pragulic, na jejichž stránkách je také možnost registrovat se na tour. Každý průvodce má svou trasu, kterou si vymyslel, se svými zážitky a místy, ke kterým má co říct. Takže klidně můžete jít vícekrát, pokaždé s jiným průvodcem, pokaždé to bude jiné.

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví.

Naše tour

Šli jsme v sobotu, tak jsme vybrali tour s Karimem. Začali jsme na hlavním nádraží, kde výklad začal všeobecným sdělením. Jak sám ve 14 letech utekl z domu a stal se bezdomovcem, že 16 let dělal v sexuálních službách, než jej klient nakazil virem HIV, poté byl několik let závislý na drogách.

Ze svých zkušeností popisoval, jak funguje v Praze mafie, kde jsou jaké prostitutky, jestli jsou ovládané pasáky, nebo dělají samy na sebe. Jaké kdo má klienty z řad známých osobností, policistů nebo soudců a vrchních představitelů českého státu. Ruku v ruce si k tomu jdou drogy a to kde je sehnat nebo jak si je vyrobit, přepravit. Ale také jak mafie spolupracuje s taxikáři a podplacenými policisty.

Cestou ale také zmínil, jak přežít na ulici. Ve kterých kontejnerech spát a ve kterých ne. Kde je možnost se umýt, v krutých mrazech ubytovat. Bezdomovci moc dobře vědí, co mohou aby se nedostali do vězení, a naopak co udělat aby se tam dostali co nejrychleji. Kde a jak je dobré žebrat, jak lze také legálně sehnat peníze a mnoho dalšího.

Karim - náš průvodce

Pouze 2% bezdomovců se chtějí vrátit, málo kdo chce na charitu

Kromě popsání celého pražského podsvětí také zmínil několik fakt o samotných bezdomovcích. V Praze žije přibližně 10 000 bezdomovců, pouze 2% z nich se ale chtějí vrátit do normálního života. Zbytek je na ulici dobrovolně, nebo nedobrovolně ale stále nechtějí dodržovat pravidla. Proto také již přes 13 bezdomovců umrzlo tuto zimu. Protože na charitách a ubytovnách jsou pravidla, které oni dodržovat nechtějí a raději zůstanou venku.

Zajděte si, klidně i v jiném městě

Informací samozřejmě bylo mnohem více, ostatně samotná tour trvala skoro 2,5h. Navíc se projekt rozjíždí i v dalších městech. Již teď je v Českých Budějovicích a také v Olomouci. Kromě samotných tour, nabízí také workshopy, nebo 24h zážitek na ulici a další.

Na DVTV byl také rozhovor, který si můžete prohlédnout na webu Aktuálně.cz.


Děkuji Lukášovi, že tuto tour našel. A také Nettě a Tomášovi za společnost v Praze. Zdroj obrázků: pragulic.cz

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Blogovací prázdniny - rekonstrukce

Už bylo na čase. Vše stárne, včetně mého blogu. Tak nastal čas na rekonstrukci a pěkně od základu. A nezůstane kámen na kameni. Proto také začínají 2 měsíční blogovací...

Další články