SMS jízdenky jsou out, plaťte v MHD kartou

Pavel Tipy & triky

Od začátku prázdnin se v ostravské MHD dá platit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dnešní článek je o tom, jak placení funguje a jak ušetřit ať už s platební kartou nebo ODISkou za cestování v Ostravě.

SMS jízdenky jsou out, plaťte v MHD kartou

V Ostravě prvně přestali prodávat dlouhodobé jízdenky pro studenty, a ti si museli pořídit kartu ODISku. Karta kromě možnosti nahrání "měsíčníku" obsahuje také peněženku. Peněženkou můžete platit ať už cestu v MHD po skončení kupónu, nebo při cestování mimo Ostravu.

Nyní přibyla také možnost platit bezkontaktní platební kartou přímo ve vozech. Ať už ale platíte kartou vaší banky nebo ODISkou, oproti obyčejným lístkům je cestování výhodnější.

Výhody při platbě kartami

Kartami se dá koupit pouze 10 minutový, nebo půl hodinový lístek. Typ lístku ale nemusíte volit předem, systém vám vybere ten nejvýhodnější. Navíc i s 30 minutovým lístkem můžete cestovat i hodinu.

Při vstupu do vozu přiložíte kartu k terminálu, v případě ODISky vám odečte 20 Kč (cena půl hodinového lístku) v případě platební karty se pouze karta uloží do systému. Peníze se vám z účtu strhnou vždy ve 3:00 následujícího dne a to hromadně za celý den.

Vystoupení do 10 minut

Pokud vystupujete do 10 minut, přiložíte kartu znova. Na ODISku pak bude vráceno 6 Kč (10 minutový lístek stojí 14 Kč). V případě platební karty opět jen systém eviduje výstup. Lístek je ale nepřestupní a pokud chcete pokračovat v cestě, kartu nepřikládejte.

Blokace 1 Kč - na konci dne propadne a strhne se vám reálné jízdné

Přestup do 30 minut a cestování až na konečnou stanici

Při přestupu do jiného vozu kartu opět přiložíte a systém informuje, že jde o přestup do 30 minut a žádné další peníze z karty nestrhává. Elektronický lístek oproti papírovému má navíc tu výhodu, že můžete cestovat ve voze stále, i když původních platnost 30 minut již je překročena.

V prvních 30 minutách tedy můžete přestupovat libovolně často a po posledním přestupu můžete dojet až na konečnou stále s půl hodinovým lístkem.

Platební kartou jezdíte vždy nejvýhodněji

Protože se peníze strhávají až následující den, systém může vybírat lístek tak, abyste zaplatili co nejméně. Pokud tedy budete jezdit celý den, a jízdné by překročilo cenu celodenního lístku, systém vám naúčtuje pouze celodenní lístek a vy tím ušetříte.

S platební kartou po Ostravě, s ODISkou i mimo ni

Přesto, že placení platební kartou je velmi pohodlné, nemůžu s ní cestovat domů. Do Krmelína již MHD nezajíždí a musím cestovat mezi městskými spoji, ve kterých se ale platit kartou nedá.

Možnost přestoupit do půl hodiny a cestovat za půl hodinový lístek i déle platí ve všech zónách Ostrava XXL. Do těch spadá také Krmelín, takže s peněženkou můžu domů cestovat ještě výhodněji, než kdybych si kupoval papírové lístky.


Obrázky v cover fotce přejaty z kodis.cz, airbank.cz a kostecky.cz

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články