Konnevesi and Vappu

Pavel O mně

Another national park, another weekend in cottage, another trip with great group of people. And because it is not enough, celebrating Vappu! One of the biggest holidays in Finland.

Group picture of cottage in Konnevesi

Weekend in Konnevesi

EN: After the last national park trip, we wanted to go once more to the middle of nowhere. Tomáš found a nice cottage for 9 people. But Lukáš found 18 people, so he had to rent 2 cottages. Luckily both were next to each other. On Friday 22.4, arriving day, it was Ella's birthday. We decided to surprise her. Ville helped us, when he told Ella they need to talk about something serious and went out. After while they returned, cakes were prepared with some balloons and all of us tried to sing "Happy birthday" in Finnish (it was terrible...).

I don't have to mention, that we did sauna as well. And even it was end of April, the lake was still quite frozen. Jürgen was so brave, to try to walk on it, and he succeeded. Next day we did small walking tour around, played with frisbee and did a barbeque. As Southern-Konnevesi (Etelä-Konnevesi) park was close, small trip there was mandatory on Sunday. We attend there a rescue operation "Finding Otto", because he get lost to his parents there. Otto was found, we took a group picture and left back home.

Ella's birthday

CZ: Po posledním výletě do národního parku, jsme chtěli ještě jednou vyjet doprostřed ničeho. Tomáš našel chatu pro 9 lidí, ale Lukáš sehnal 18 lidí. Tak jsme objednali chaty 2. Naštěstí byly hned vedle sebe. V den příjezdu, pátek 22.4, měla Ella narozeniny a my se ji rozhodli překvapit. Ville nám pomohl, když Ellu pod záminkou vážné konverzace odvedl ven, a my měli čas připravit balónky a vytáhnout dort, vlastně 3. Snažili jsme se také zazpívat Hodně štěstí zdraví Finsky, bylo to hrozné ale...

To, že jsme byli v sauně, asi nemusím zmiňovat. A i přes konec Dubna, jezero bylo stále zamrzlé a odvážný Jurgen zkusil i po jezeře chodit, a podařilo se. Další den jsme se prošli okolím, zahráli frisbee a udělali grilovačku. Jižní Konnevesi park (Etelä-Konnevesi) byl dosti blízko, a byla by škoda se tam nevydat. Proto při nedělní cestě zpět jsme se zde zastavili, a také se účastnili operace "Hledá se Otto", který se ztratil rodičům. Nakonec se Otto našel, my si udělali fotku a jeli domů.

Cottage

Vappu - biggest Finnish student holidays

EN: Weekend during end of April and beginning of May was in whole Finland students' time. It was Vappu! One of the biggest holidays in Finland, when all people wear their white hat from the high school graduation. On Saturday 30.4, we joined others in Kirkkopuisto, park around city church. Lots of students wear there in their traditional overalls with crazy hairs or masks. With beers and alcohol they were celebrating upcoming end of school year.

Celebration continues also next day, the main Vappu day, 1st of May. It was really nice weather and we moved to Harju park, with a barbeque and enjoyed free time outside.


CZ: Podobně jako v česku, i ve Finsku patří konec Dubna a  začátek Května k oslavám studentů, Vappu! Jeden z největších finských státních svátků, kdy všichni lidé nosí na hlavách bílé čapky z promocí na střední škole. V sobotu 30.4 jsme se sešli v parku u městského kostela. Finští studenti měli overally a nabarvené vlasy, případně masky apod. Všichni zde oslavovali blížící se konec akademického roku.

Oslavy pokračovaly také další den, 1.5 hlavní Vappu den. Počasí bylo nádherné a my se přesunuli do Harju parku s grilem, a užívali si krásný volný den.

Vappu in Kirkkopuisto


Thanks to Alice, Tomáš and Jürgen for pictures. And also others, who was with us in cottage: Markéta, Lukáš, Ella, Ville, Netta, Nicole, Franzi, Patryk, Gabi, Bartek, Andrea, Jane, Rieuc and Martin. And of course, squirrel Frank from Austria.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články