Lapland - místo se sněhem a bez slunce

Pavel O mně

Poslední výlet s Erasmáky pro tento semestr. 20 hodin v buse, překročení Polárního kruhu, Santova vesnička, koupání se v Severním ledovém oceánu a hodně dalších skvělých vzpomínek, které s námi zůstanou napořád.

Venkovní ohniště s většinou našeho výletu

Pokud jste ve Finsku, musíte jet do Laponska. A tak jsem i udělali se studentskou organizací JAMKO a cestovní kanceláří Timetravels. Z  Jyväskyly jsme vyrazili 45 minut po půlnoci ve čtvrtek 3.12 na téměř 20 hodinovou cestu do Saariselky.

Den 1 - Rovaniemi a Santova vesnička

Okolo 9 ráno jsme dorazili do Rovaniemi a navštívili Arktikum, muzeum a vědecké centru pro studium Laponska. Rovaniemi je také hlavní a největší město v Laponsku, přesto má pouze 60 000 obyvatel a rozlohu 8000 km2.

Později jsme přejeli trochu severněji do Santovy vesničky, protože Rovaniemi je oficiální místo pobytu Santy Clause. Vesnička leží přímo na polárním kruhu, který je vytyčen sloupy a dlážděním na cestě. Všichni jsme poté odeslali pohledy z oficiální Santovy pošty, Finsky zvané Joulupukin Pääposti.

Po dalších mnoha hodinách v autobuse, jsme konečně dorazili do Saariselky okolo 20:00. Únava dala za své, tak jsme se jen vybalili a nedělali téměř nic a relaxovali. 

Santa's house and Arctic circle

Day 2 - Trocha běžkování a ...

První aktivitou bylo běžecké lyžování s našim vedoucím autobusu Juusem. Tento sport je ve Finsku velmi populární, takže trať byla velmi přeplněná a my příliš nepomáhali hladkému průjezdu.

Odpoledne téměř všichni, kromě mě a Lukáše, šli na sobí farmu. My si to prostě zapomněli koupit, no. Abychom neztráceli čas, vyrazili jsme na nejdelší sáňkařskou dráhu v Evropě, která ale je momentálně v rekonstrukci. Nevadí, cestou jsme potkali další skupinku zahraničních studentů z Helsinek, přidali se k nim a o zábavu bylo postaráno.

Cross country skiing

Day 3 - Výlet k severnímu ledovému oceánu

Koupali jste se někdy v Severním ledovém oceánu? Já před tímto výletem také ne. Bohužel Finsko je dost dlouhé na to, aby nám cesta zabrala asi 5h až do Norského města Bugøynes. Saariselku jsme opusitli v 9 ráno a do cíle dorazili v 13:00 ale Norského času. Ten je stejný jako středoevropský, tudíž o 1h méně než ve Finsku.

V Bugøynes je už opravdu polární noc. Bylo teprve 13:45 a tma jak o půlnoci. Dostali jsme zde výtečnou rybí polévku z tresky. Poté už konečně do sauny a hopem do oceánu. Nyní je čas na nekonečnou cestu zpět.

I přesto, že jsme dorazili okolo 22:00, stále náš den nekončil. Byli jsme hladoví a v ledničce jsme měli hodné párku. Chvíli před půlnoci jsme přenesli oheň z krbu ven, a udělali si táborák a večeři tam. Úvodní fotka je právě z tohoto večera.

Arctic ocean in Bugøynes - Norway

Den 4 - Husky, lyžování, sněžnice a poslední párty

Čas na spaní? Zbytečnost! Musíme užívat každý moment v Laponsku. V 7:30 ráno jsme vyrazili na husky safari a ano, jezdili jsme se psím spřežením. Později jsme se usadili do Finského hutu a mohli se zeptat na jakékoli otázky ohledně psů a pohrát si se štěňátky. Hned poté jsme museli vyzkoušet místní lyžařské středisko, které patří mezi nejsevernější v Evropě. Koupili jsme si 3h lístek, a užili si jak denní tak večerní lyžování, protože slunce které nevyšlo, zapadlo dost brzy.

Stále to ale nebyl konec dne, téměř hned po lyžování jsme vyrazili na sněžnice, opět s vedoucím busu Juusem. Chodili jsme v noci lesem, bohužel obloha byla někdy zatažená a žádná sluneční aktivita nezpůsobila polární záři.

I když v klubu ve městě byla párty, my se rozhodli zůstat v naší chatce na vlastní. Ta byla samozřejmě mnohem lepší. Další historky z párty jsou nepublikovatelné. Sorry...

Saariselkä ski resort

Den 5 - Uklíd, bazén a odjezd

Když jsme se ráno po párty probudili, uklidili jsme chatku, sbalili se a vyrazili do města. Po běžkování jsme obdrželi lístek do místního bazénu. Jako malé děti jsme si užili poslední den, poté na oběd a vyrazili jsme na cestu zpět.

Saariselku jsme opustili v 17:00 a do Jyväskyly dorazili okolo 4:00. Řidič byl tak hodný, a udělal zastávky také v Roninmäki a Keltinmäki, takže jsme se nemuseli přes celé město tahat domů se zavazadly.

Saariselkä spa


Musím poděkovat všem zúčastněným. Byl to parádní výlet a speciální díky patří spolubydlícím Lukášovi, Lukášovi, Tomášovi, Niklasovi a Stefanovi.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články