GitKraken - multiplatformní GUI pro git

Pavel Tipy & triky, Windows, Linux, Git

Kvalitní GUI aplikace pro git, která je navíc multiplatformní a pro nekomerční užití i zdarma. Skvělý design, pohodlné řešení konfliktů i ovládání pomocí klávesových zkratek.

GitKraken - multiplatformní GUI pro git

GitKraken je relativně nový program pro práci s gitem. První veřejný release byl v květnu v roce 2016. Sami autoři píšou: Chtěli jsme Git GUI, které nestojí za hovno. A to se rozhodně povedlo. Osobně jsem úplně přešel ze SourceTree, se kterým jsem měl neustále problémy a už se vůbec nemusím ohlížet zpět.

Drag 'n' drop, command line a mnoho dalšího

GitKraken kromě moderního designu v tmavém i světlém prostředí nabízí také možnosti mergování pomocí drag 'n' drop, příkazovou řádku podobně jako v SublimeText po stisknutí CTRL+P, tak mnoho dalších funkcí. Jednoduše také umí přidávat jednotlivé řádky souboru do stage area, nebo řešit vzniklé merge konflikty.

Obrovské ulehčení nabízí také možnost přidání nadřazené složky všech projektů, kdy GitKraken sám přidá veškeré projekty do seznamu záložek. Nemusí se tak přidávat každý projekt zvlášť, které jsou navíc úhledně řazeny do skupin. Dále je možné kromě základního výpisu změněných souborů zobrazovat výpis také ve stromové struktuře. Přesto, že GitKraken je napsán v Electronu, na jeho rychlost se stěžovat nedá.

GitKraken - Řešení merge konfliktů

GitKraken je zadarmo pro nekomerční užití, placená verze toho ale nabízí více. Například vylepšený nástroj pro mergování konfliktů, oddělené pracovní prostředí pro různé účty nebo integrace s dalšími službami.

Návody a tutoriály

Na stránce support.gitkraken.com jsou návody krok za krokem použití všech funkcionalit, prostředí, klávesové zkratky a video ukázky. Výše je základní video, které představuje hlavní funkce prostředí.

Blog a další vychytávky

Pro zájemce je zde také jejich vlastní blog, na kterém jsou dosti často zveřejňovány články jak o GitKrakenu, gitu celkově tak tipy pro vývoj. Pro opravdové fanoušky je zde obchod a galerie použitých animací na hlavní stránce webu.

Nastavení terminálu

Při nainstalování gitu se na Windows také přidá program git-bash, který na rozdíl od běžné příkazové řádky dokáže napovídat příkazy gitu včetně názvu větví atd. Pomocí zkratky CTRL+P v GitKrakenu a napsání Open in terminal lze tento bash spustit. V nastavení se ale musí nastavit umístění.

V Preference v záložce General je položka Custom Terminal Command. Zde stačí vyplnit absolutní cestu k programu git-bash.exe a po spuštění příkazu Open in terminal se otevře git-bash v adresáři aktuálního projektu. Pokud GitKraken zobrazí chybu, pro jistotu lze celý Custom Terminal Command obalit do uvozovek.

Git-bash jako hlavní terminal


Používáte GitKraken, jiné GUI, nebo jste stále věrní terminálu? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Kobzol

12.12.2017 10:43

git GUIčkům se vyhýbám jako čert kříži (kromě basic operací v IntelliJ IDEčkách), často udělají něco, co nečekám :-) cmd je jistota.

Odpovědět

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články