Hromadné přejmenování souborů

Pavel Tipy & triky, Windows

Jednoduše lze hromadné přejmenování udělat přímo v průzkumníku Windows. Pokud ale potřebujete trochu více možností nastavení, velmi pomůže Total Commander.

Hromadné přejmenování souborů

Když jsem v Řecku třídil a nahrával fotky na internet, musel jsem je nahrávat od poslední po první. Navíc jsem je měl hned z několika zařízení. Bylo zapotřebí je seřadit podle data vytvoření a poté přejmenovat hromadně.

Hromadné přejmenování v průzkumníku

Pokud vyberete v průzkumníku Windows více souborů, dáte přejmenovat a napíšete nový název, automaticky se přejmenují všechny. K rozlišení se na konec přidá do závorky pořadové číslo. 

Dnes je již průzkumník velmi chytrý, a pokud ve jméně souboru jsou čísla, řadí je numericky, nikoli alfanumericky. Proto složka s názvem 2 den bude před 10 den. To platí ale pouze v průzkumníku. Bohužel Windows neumí přejmenovat soubory ve tvaru 002  a 010.

Windows vs Total Commander

Využijeme Total Commander

Total Commander je pro mnohé nepostradatelný. Osobně se mi dnes pracuje s průzkumníkem nejlépe, přesto Total Commander mám, ať už pro přístup na FTP nebo právě hromadné operace.

Postup přejmenování

  1. Vybereme soubory, které chceme přejmenovat
  2. Stiskneme klávesovou zkratku CTRL+M
  3. Seřadíme soubory, jak potřebujeme
  4. Vyberme způsob přejmenování
  5. Spustíme přejmenování

Hromadné přejmenování

Přejmenovací maska

V náhledu můžete vidět, jak lze skombinovat možnosti k přejmenování. Obrovskou výhodou je, že ihned vidíte nový název u každého souboru a můžete si jej zkontrolovat, než přejmenování spustíte.

  • [C] - počítadlo, v pravé části okna můžete nastavit, na jakém čísle začít, kolik je krok, kolik číslic má počítadlo obsahovat.
  • [YMDhms] - Rok, měsíc, den, hodiny, minuty, sekundy z data vytvoření souboru. Jak je ukázáno v návodě, lze použít i jednotlivě
  • [N] - originální název
  • [N#-#] - originální název od pozice do pozice
  • Doplněk - obsahuje seznam snad všech atributů co si u souboru můžete představit

Najít a nahradit

Poslední filtr, který se aplikuje až nakonec. Zde můžete odstranit nějaké znaky nebo řetězce z názvu. Pokud ani toto nestačí, lze si napsat vlastní regulární výraz.


Máte zkušenosti s hromadným přejmenováním souborů, nebo používáte jiný nástroj? Podělte se s námi v komentářích.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Vlastní eventy v Javascriptu

Eventy jsou s Javascriptem spjaty už od jeho počátků. Přesto, že jich v základu obsahuje nepřeberné množství, je někdy užitečné vytvořit si eventy vlastní. V tomto článku se...

Další články