KeePass - hesla pod jednou střechou

26.5.2015 (aktualizováno 15.5.2018) Pavel Tipy & triky, Windows, Linux

Nepamatujete si všechna hesla, chcete si je bezpečně uložit? Potřebuje si uchovat certifikáty či jiné soubory? Přesně pro vás je tu KeePass.

KeePass - hesla pod jednou střechou

Hesel, které si člověk musí pamatovat je mnoho, někdy až příliš mnoho. To máte heslo k FTP serverům všech klientů, přístup do databází, administrace. Pamatovat si je všechny, aniž bychom používali stejná hesla je nemožné. A pak tu máme certifikáty a tak dále.

KeePass

Nástroj KeePass umí vše výše zmíněné a další. Jak název napovídá, slouží k uchování hesel, postupně ale můžeme přikládat libovolné soubory, přidávat pluginy, provádět importy a exporty. Některé možnosti mohou být dostupné až od verze 2.x.

Oficiální stránky aplikace jsou keepass.info

Vše je lokální

Důležité je zmínit, že soubor s hesly je uložen ve vašem počítači! Hesla se nikde neodesílají na server, proto celý soubor osobně ukládám do cloudu. Je ovšem šifrován, a nikdo se k datům nedostane.

Mějte hesla vždy po ruce

Aplikace je dostupná jak pro Windows (.NET framework), tak pro Linuxové distribuce i OS X (Mono framework). Program je také plně funkční bez instalace jako portable verze. Stačí mít tedy kopii na flash disku a kdekoli se k heslům dostanete.

Protože tento projekt je Open Source, najdete mnoho neoficiálních aplikací, které dokáží soubor otevřít nebo s ním i pracovat a to nejen na PC. Osobně pro Android používám KeePassDroid, umí otevírat soubory kdb (verze 1.x), tak i kdbx (verze 2.x).

Jedno heslo střeží vše

Program funguje velmi jednoduše. Vytvoříte si databázi, dáte ji nějaké silné, nejlépe velmi silné heslo. Osobně používám více než 30znakové. Tímto heslem je poté obsah šifrován. Pokud by vám heslo nestačilo, můžete vytvořit šifrovací soubor, který je poté potřeba k otevření databáze.

Můžete také databázi propojit s aktuálním Windows účtem, a na jiném PC již ji neotevřete. Pokud vám ani toto nestačí, můžete všechny 3 metody libovolně kombinovat.

Otevření databáze

Udržujte mezi hesly pořádek

Hesla si můžete libovolně řadit do složek a podsložek. Složkám i jednotlivým záznamů můžete vybírat ikony. Nějaké jsou předem připravené, ale můžete nahrát i vlastní. Vše se ukládá poté do kdbx souboru, takže i na cizím PC budete mít své ikonky zobrazeny. 

Seznam hesel a složek s ikonkami

Automatické doplňování

Pokud se vám stále nechce hesla kopírovat, KeePass umožňuje samodoplňování do aplikací. Osobně ale tuto možnost nevyužívám. Automatické doplnění je ale možné i v prohlížeči Chrome (možná i další), díky doplňku do prohlížeče a pluginu do KeePassu.

Prvně si stáhneme doplněk chromeIPass, díky společnému jádru by měl fungovat i v Opeře. Poté si stáhneme plugin KeePassHttp, pomocí kterého doplněk komunikuje s KeePassem. Plugin nainstalujeme pohým nakopírováním do složky s KeePassem, pak vše již bude fungovat.

Aktualizace: Nyní již používám pouze KeePass a v Chrome žádná hesla nejsou. Více a ještě více o doplňování v novém článku KeePass a automatické doplňování formulářů

Doplnění pomocí chromeIPass

Široké možnosti nastavení a pomocných nástrojů

KeePass již v základu obsahuje obrovské množství nastavení. Vhodné je například uzamknutí databáze při nepoužívání, uspání, nebo hibernování PC. Mezi nástroji nechybí různé generátory hesel. Pokud používáte KeePass na více zařízeních, určitě vhodná funkce je synchronizování databází.

Ještě více toho najdete na oficiálním webu v help centru, nebo v sekci screenshots.


Podělte s v komentářích o zkušenostech s KeePassem, nebo jiným nástrojem pro správu hesel.
Úvodní obrázek byl použit z Freepik

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Václav Vaněk

http://vaclavvanek.cz 26.5.2015 19:55

http://sourceforge.net/projects/keepass-favicon/ luxuní plugin, který projde všechny (nebo ty co vybereš) záznamy a nastavi ti faviconu příslušného webu jako ikonku!

Odpovědět

Novinky z blogu

Blogovací prázdniny - rekonstrukce

Už bylo na čase. Vše stárne, včetně mého blogu. Tak nastal čas na rekonstrukci a pěkně od základu. A nezůstane kámen na kameni. Proto také začínají 2 měsíční blogovací...

Další články