Localhost na virtuálním stroji a přesměrování adres

Pavel Tipy & triky, Windows

Pro testování webů v různých verzích Internet Exploreru mám virtuální stroje s jednotlivými verzemi. Problém nastane s IE8, které na Windows 7 nespustíte. Windows XP zase ve virtuálním stroji nezobrazí localhost z hostitelského stroje. Jak toto vyřešit, a jak vyřešit virtual hosta?

Localhost na virtuálním stroji a přesměrování adres

Stáhl jsem si Virtualbox od Oracle, nainstaloval Windows XP a jako prohlížeč Internet Explorer verze 8. Vše fungovalo skvěle, dokud jsem nezadal adresu localhost.

Windows XP ignoruje přesměrování localhostu

Z nějakého důvodu ve Windows XP je natvrdo nastaveno, že localhost je na adrese 127.0.0.1 a ani přes soubor hosts jej nemůžete změnit.

Pokud neznáte soubor hosts, tak je umístěn v C:\Windows\system32\drivers\etc a slouží jako lokální DNS. Jeho nastavením můžete libovolně přesměrovat www stránky kam chcete. Například tento zápis jsem využil pro přesměrování mé domény na localhost.

127.0.0.1 localhost

127.0.0.1 kutac.cz
127.0.0.1 www.kutac.cz

První řádek je v hosts vždy. Na virtuálním stroji je jen URL adresa hostitele. Bohužel tento řádek je ve Windows XP ignorován i přesto, že v mém případě vypadá takto:

10.0.2.2 localhost

Přesměrování adres pomocí PassPort

Stáhneme si program PassPort Control, kterým můžeme přesměrovat IP adresy a porty. Nainstalujeme a na úvodní obrazovce klikneme na Define/View forwards.

PassPort Control

Zobrazí se nám obrazovka s pravidly, které jsme si nadefinovali. Source port nastavíme na 127.0.0.1, port 80 a Target port bude 10.0.2.2 a port 80. Vybereme TCP a pravidlo přidáme. Na úvodní obrazovce již zbývá pouze restartovat službu a vše bude fungovat.

PassPort Configuration

Co s virtual hostem

Zde nenastává žádný problém, pouze pravidla musíme zadat do hosts i na hostovaném systému, v našem případě Windows XP a místo přesměrování na 127.0.0.1 zadáme adresu 10.0.2.2

Windows 7 a výše

Od Windows 7 se již localhost bere opravdu ze souboru hosts a není nutné přesměrovávat adresy a porty. Jak funguje Vista netuším, protože jsem ji na virtuálním stroji nemohl vyzkoušet. Pokud víte, podělte se s námi v komentářích.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Blogovací prázdniny - rekonstrukce

Už bylo na čase. Vše stárne, včetně mého blogu. Tak nastal čas na rekonstrukci a pěkně od základu. A nezůstane kámen na kameni. Proto také začínají 2 měsíční blogovací...

Další články