Mailtrap - testovací SMTP server

Pavel Tipy & triky, PHP

Mailtrap je falešný SMTP server pro testovací účely. Nedovolte svému systému odeslat jakýkoli testovací email svému zákazníkovi, kolegovi či šéfovi, ať je příjemce jakýkoli.

Mailtrap - testovací SMTP server

Ať už se v systému objevují reálné emailové adresy, nebo falešné, je vhodné, aby testovací email na danou adresu nikdy nedošel. Na svém PC lze tomuto zamezit jednoduše přímo v nastavení php.ini pomocí nastavení sendmail_path viz dřívější článek. Toto nastavení je ale mnohdy nevhodné či nemožné měnit. Potom přichází na řadu Mailtrap.

Mailtrap SMTP odchytí vše a nic nepustí

Mailtrap má v nabídce neplacené i placené tarify. Naštěstí i pro běžné použití free tarif naprosto dostačuje. Po registraci jsou k dispozici údaje pro přihlášení na SMTP server, který všechny maily odchytí a uloží. Kromě webového rozhraní se k emailům dá přistupovat také pomocí REST API, nebo pomocí POP3 protokolu je stahovat do svého poštovního klienta.

Nastavení v systému

Použití SMTP serveru je chráněno jménem a heslem, což bohužel znemožňuje nastavení změnit pouze v php.ini. Pokud tedy systém všechny emaily odesílá pomocí základní PHP funkce mail(), toto řešení fungovat nebude.

Většina moderních systémů ale používá knihovny, které mají možnost využít více různých metod. Pro ty nejběžnější a nejznámější Mailtrap přímo obsahuje nápovědu, jak systém nastavit.

Ukázka řešení od Maitrapu pro WordPress níže. Další ukázky jsou například pro Laravel, Symfony, CakePHP, Ruby on Rails, Django a další.

function mailtrap($phpmailer) {
  $phpmailer->isSMTP();
  $phpmailer->Host = 'smtp.mailtrap.io';
  $phpmailer->SMTPAuth = true;
  $phpmailer->Port = 2525;
  $phpmailer->Username = '==your username==';
  $phpmailer->Password = '==your secret password==';
}
add_action('phpmailer_init', 'mailtrap');

Více než jen SMTP server

Ve webovém rozhraní lze email zobrazit jak v HTML formátu, tak v textové verzi. Dále lze zobrazit přímo zdrojový kód HTML emailu, zprávu ve formátu jak přišla včetně hlaviček, analyzovat email, jak si vede u spam filtrů a také analyzovat HTML kód pro (ne)podporu tagů a CSS atributů v jednotlivých klientech.


Máte osobní zkušenost s Mailtrapem, jinou podobnou službou, nebo řešíte odchytávání emailů úplně jinak? Podělte se v komentářích.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články