Možnosti dat v QR kódech

28.3.2017 (aktualizováno 29.5.2018) Pavel Tipy & triky

Do QR kódů lze ukládat i data ve speciálním formátu, které poté ve čtečce dostanou vyšší význam, než jen obyčejný text. A v článku je 9 takových typů popsaných.

Možnosti dat v QR kódech

Článku nepřímo předchází a navazují i další články o QR kódech.
1. Generátor QR kódů a základní vysvětlení
2. Možnosti dat v QR kódech a jejich formáty
3. Optimalizace QR kódů


Formáty dat ukládaných do QR kódu jsou nezávislé na generátoru a lze je využít s libovolnou knihovnou v libovolném jazyce. Důležité je, umí-li je zpracovat čtečka.

Jak dostat z QR kódu maximum

Každý se asi setkal s QR kódem obsahující URL, nebo emailovou adresu. Pro nejjednodušší použití není potřeba speciálního formátu. Čtečka rozpozná, jedná-li se o webovou, nebo emailovou adresu a podle toho se i zachová. Co ale tak do QR kódu vložit lokaci, událost, vizitku, nebo QR kód s platebními údaji?

Pro testování následujících formátu jsem využil jako minule Barcode Scanner na Android.

Obyčejný text nebo URL adresa

Jak již bylo zmíněno, pokud je potřeba uložit URL adresu, vkládá se stejně jako obyčejný text. Metodu pro generování zavoláme s daty přesně tak, jak je máme. Nic složitého zde není.

Emailová adresa

Emailovou adresu lze vložit opět jako prostý text. Lze ale specifikovat i předmět zprávy a obsah, ani jeden údaj ale není povinný. Stačí vložit tento formát:

MATMSG:TO:my@email.com;SUB:Z vizitky;BODY:;;

Někdy může fungovat i formát využívaný na webových stránkách v HTML atributu href:

mailto:my@email.com?subject=Z vizitky&body=Nazdar...

Telefon - zavolání nebo SMS

Čtečka nemusí rozpoznat, že se jedná o telefonní číslo, pokud bude v kódu pouze sekvence číslic. Naštěstí pro to existuje formát, a podobně jako pro email, je i speciální formát pro SMSku.

Formát pro telefon je velmi jednoduchý a je podobný tomu, jaký se uvádí v HTML atributu href:

TEL:+420123456789

Pro odeslání SMS lze specifikovat také obsah zprávy:

SMSTO:+420123456789:Obsah zprávy

Poloha

Do QR kódu lze zapsat i GPS pozici, a po přečtení čtečka ihned umožní zahájit navigaci na dané místo. Následující pozice je pro 49.5459858N, 18.4472864E. Pokud je potřeba zadat jižní šířku, nebo západní délku, udávají se čísla s mínusem.

GEO:49.5459858,18.4472864

Wi-Fi

Pokud vás nebaví stále všem říkat jméno a heslo na Wi-Fi, stačí na zeď pověsit obraz s QR kódem a po přečtení se každý může připojit. Ukázka je šifrování WPA a bez šifrování.

WIFI:S:MyWiFiName;T:WPA;P:abrakadabra;;
WIFI:S:MyWiFiName;T:nopass;P:;;

Vizitka

Do QR kódu lze vložit email, telefon, web apod. Pokud je to ale potřeba vložit najednou jako vizitku, musí přijít další formát. Zde je možné využít buď standard vCard, nebo MeCard. Nebudu zde popisovat celý formát vCard, nabízí docela velké možnosti a zabralo by to spoustu času. Na internetu je také spousta generátoru, které mohou pomoct.

Větší výhodu možná přináší MeCard, protože není tak ukecaný, takže výsledný QR kód bude menší. Krátký článek najdete na eventx.com, oficiální dokumentaci pak na NTTDocomo.co.jp


Událost

Co tak třeba vložit na pozvánku QR kód, ať si uživatel může jednoduše vložit událost do mobilu? Je to možné pomocí iCalendar formátu, který je podobně jako vCard docela rozsáhlý, tak jej nebudu popisovat. Odkážu na Wiki, kde je formát popsán, nebo na iCal generátor.

Formát je opět docela ukecaný, ale naštěstí stačí vkládat opravdu jen část začínající BEGIN:VEVENT až po END:VEVENT, nemusí se specifikovat nic okolo.


Platba QR kódem

Na závěr je tu menší rarita. Ačkoli je placení QR kódem velmi rozšířené, a na hodně fakturách QR kód je, jedná se o český vynález. Takže v zahraničí tak rozšířen není.

Specifikaci vytvořila Raiffeisenbank v roce 2012, byl ale tak úspěšný, že se rozšířil a stal se z něj standard v českém bankovnictví. Na  Wiki je opět článek. Doporučuji ale podívat se na stránky QR Platba.cz, kromě detailního popisu a podpory v bankách je zde také validátor.

Ukázka formátu:

SPD*1.0*ACC:CZ2806000000000168540115*AM:450.00*CC:CZK*MSG:PLATBA ZA ZBOZI*X-VS:1234567890

Víte i o jiném formátu, který zde není a měl by být doplněn? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Natan

12.10.2018 15:12

Posledni dobou je qr kod dost moderni...proto jsem si nedavno poridil toto https://imboss.cz/
a musim rict, ze rozdil je poznat
dost to ulehcuje praci

Odpovědět

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články