Publikování aplikace na Google Play

Pavel Android, Google

Jak aplikaci publikovat na Google Play a to také v testovacím režimu beta nebo alfa? Google Play to umí včetně omezení cílové skupiny, aniž byste museli rozesílat APK soubor emailem, což se více komplikuje při aktualizacích.

Publikování aplikace na Google Play

Pomalu jsme se blížili do cíle s naší Majálesovou aplikací pro Android, a já přemýšlel jak ji co nejjednodušeji dostat mezi další lidi k testování. První možnost mě napadla rozeslat emailem, to si ale v Androidu musíte povolit instalování z cizích zdrojů a není to moc pohodlné ani při dalších aktualizacích.

Beta i Alfa verze v Google Play

Naštěstí pro nás, můžeme k šíření i testovací verze využít Google Play. Ať už publikujete aplikaci pro testování nebo do ostrého provozu, postup je vždy shodný. Otevřeme si Vývojářskou konzoli a přihlásíme se. Alfa i beta verzi můžete využít u nové aplikace, nebo jen při testování nové verze již existující.

Vývojářská konzole Google PlayPokud zvolíte Přidat novou aplikaci, budete muset vyplnit veškeré údaje, i když se chystáte šířit pouze beta nebo alfa verzi pro uzavřený okruh lidí. Je to pravděpodobně z důvodu, že poté můžete jedním klikem aplikaci povýšit na produkční verzi.

Podepsání aplikace

Ze stejného důvodu musíte také nahrát vždy podepsanou verzi APK souboru. To provedeme v Android studiu jednoduchým postupem. V menu Build -> Generate signed APK. Zde si vytvoříme klíč pro novou aplikaci, nebo načteme již vygenerovaný pro danou aplikaci. Klíč si dobře uložte, je potřeba podepsat další verze vždy stejným klíčem.

Generování podepsaného APK balíčku

Nahrání do Google Play

Ať už se rozhodnete nahrát ostrou verzi, nebo pouze verzi pro testování, v levém sloupci Vývojářské konzole zvolíme APK. U nahrání aplikace do Produkce moc na výběr není, jen nahrajeme soubor a uložíme. Můžete ale přepnout záložku na Beta verzi nebo Alfa verzi.

Otevřené vs. uzavřené testování

Pro alfa i beta verzi můžete zvolit 2 možnosti testování:

  • Uzavřené testování - pouze lidé v seznamu mohou aplikaci nainstalovat. Musíte zadat Google účet, ke kterému má uživatel připojen svůj Android.
  • Otevřené testování - kdokoli s odkazem může aplikaci testovat, lze nastavit maximální počet testerů, minimálně však 1000

Ať vyberete libovolnou verzi, Google vám vygeneruje odkaz, který odešlete testerům. Ti se musí přihlásit a odsouhlasit, že se stávají testery. Teprve poté uvidí vaši aplikaci v Google Play jak v prohlížeči tak v telefonu.

Výběr testovací skupiny

A vytváření seznamů pro uzavřené testy:

Seznamy uzavřených testů

Více počtení a aktualizace

Pokud nahrajete novou verzi, automaticky se všem také nainstaluje pomocí Google Play. Pokud ale nahrajete produkční verzi s vyšším číslem verze, beta i alfa se deaktivují. Kompletní návod a detaily naleznete na stránce Android Developers.


To je pro dnešek vše. Snad vám návod pomohl a doufám, že již co nejdříve budu moct dát aplikaci mezi své reference.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Vlastní eventy v Javascriptu

Eventy jsou s Javascriptem spjaty už od jeho počátků. Přesto, že jich v základu obsahuje nepřeberné množství, je někdy užitečné vytvořit si eventy vlastní. V tomto článku se...

Další články