Spotify jako zabiják místa na HDD

Pavel Tipy & triky, Windows, Linux

Desktopová aplikace Spotify dokáže zabrat několik gigabytů na pevném disku bez zjevného důvodu. Naštěstí je tu ale pár možností, jak tomu zabránit.

Spotify jako zabiják místa na HDD

Problém se týká desktopové aplikace pro Windows, osobní zkušenost, a také verze pro Linux dle komentářů na fóru. Vzhledem k multiplatformní aplikaci se ale problém pravděpodobně bude projevovat také na MacOS.

Osobní zkušenost je taková, že na mém 128GB SDD v notebooku jen cache aplikace Spotify zabírala více než 10GB. A to nemám žádnou offline hudbu staženou.

Možnost 1 - zmenšení cache paměti

První možnost je ideální pro malé disky a v případě, že složky nelze nikam přesunout pomocí druhé možnosti níže. Jednoduše se do konfiguračního souboru dopíše požadovaná velikost cache v MB.

Postup je jednoduchý a prvně je potřeba úplně ukončit Spotify aplikaci. Následně otevřít v textovém editoru, ideálně PSPad a ne Notepad, soubor C:\Users\**\AppData\Roaming\Spotify\prefs a do něj vložit řádek níže, třeba na začátek.

storage.size=1024

Nyní stačí zapnout aplikaci Spotify, a velikost složky C:\Users\**\AppData\Local\Spotify by se měla zmenšit na požadovanou velikost. Pokud se tak nestane, otevřít podsložku Data a její obsah úplně vymazat.

Umístění souborů pro Linux

Pro Linux je postup shodný, soubor prefs je umístěn ve ~/.config/spotify/prefs, cache složka poté v ~/.cache/spotify. Obě cesty nemám odzkoušené, pouze je sdíleno z výše uvedeného fóra.

Možnost 2 - Přesun dat na jiný HDD

Druhá možnost využívá přesunu dat pomocí symbolický odkazů. Ty jsou více popsány v článku Synchronizace cloudu a více složek. Jednoduše se celá složka přesune na jiný HDD s větší kapacitou, nebo mimo systémový SSD disk a je hotovo. 

mklink "C:\Users\**\AppData\Local\Spotify" "D:\Spotify" /D

Vlastní zkušenosti s aplikací Spotify můžete sdílet v komentářích

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Tesy

http://tlukas.eu 3.1.2018 20:35

Podobnou "chybou" trpí i mobilní aplikace (minimálně ta na Androidu), snad všechny písničky si kešuje a po pár (hodinách) není problém zaplnit celý telefon.

Odpovědět

Jakub Lang

4.1.2018 07:03

Na iPhonu mi aplikace zabírá cca 900 MB. Mám tam ale hromadu stažené hudby v lepší kvalitě, takže těch 900 MB mi nepřijde zas tak hodně.

Martin

7.3.2018 06:36

Skvělá rada, díky.

Odpovědět

Novinky z blogu

Blogovací prázdniny - rekonstrukce

Už bylo na čase. Vše stárne, včetně mého blogu. Tak nastal čas na rekonstrukci a pěkně od základu. A nezůstane kámen na kameni. Proto také začínají 2 měsíční blogovací...

Další články