Ubuntu a rozlišení ve VirtualBoxu

Pavel Tipy & triky, Windows, Linux

Po nainstalování Ubuntu do VirtualBoxu můžete maximální rozlišení, které lze použít dosti malé. Je potřeba doinstalovat další doplňky přímo v hostovaném PC.

Ubuntu a rozlišení ve VirtualBoxu

Pokud nainstalujete Ubuntu do VirtualBoxu od Oracle, při prvním spuštění budete mít velmi malé rozlišení, které ale nejde zvětšit. Je potřeba nainstalovat doplňky hosta přímo do Ubuntu. Otestováno mám pro Ubuntu 14.04 LTS a 16.04 LTS, pro verze mezi bude jedno z řešení určitě fungovat taky.

Doplňky jsou potřeba nejen kvůli možnosti změny rozlišení, ale také pro podporu Drag'n'Drop nebo sdílenou schránku.

Ubuntu 16.04

Začneme tím jednodušším, pro nejnovější LTS verzi je rozlišení po nainstalování 1024x768. Doplňky doinstalujeme v terminálu velmi jednoduše. Terminál nejrychleji spustíme CTRL+ALT+T.

sudo apt-get install virtualbox-guest-x11 virtualbox-guest-dkms

Automaticky se doinstaluje i virtualbox-guest-utils, který je v závislostech. Nyní stačí restart a rozlišení se bude měnit podle aktuální velikosti okna. Sdílenou schránku také můžete zapnout, což je mimochode parádní věc a hodně to usnadní práci.

Ubuntu 14.04

V případě starší verze Ubuntu při pokusu nainstalovat balíčky se zobrazí konflikt v balíčcích a nepůjde se hnout. Prvně je potřeba odstranit balíčky, které způsobují problém. Následně nainstalujeme požadované balíčky. Terminál se otevírá stejně jako v 16.04 nejrychleji zkratkou CTRL+ALT+T.

sudo apt-get remove libcheese-gtk23

sudo apt-get install virtualbox-guest-x11 virtualbox-guest-dkms

# Pokud předchozí příkaz selže, provedťe následující a zkuste znovu
sudo apt-get install xserver-xorg-core

Po restartu bude vše fungovat, až na problémy v nastavení apod. Například mě vůbec nešlo otevřít nastavení klávesnice. Toto opravíme instalací ubuntu-desktop

sudo apt-get install ubuntu-desktop

Nyní je vše v pořádku a můžeme si užívat virtuálního Ubuntu.


Máte podobný, nebo jiný problém při virtualizaci Linuxu? Podělte se s námi v komentářích

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články