Zvětšil se mi Chrome a nejde zmenšit

Pavel Tipy & triky, Windows, Google

Po poslední aktualizaci Chrome, se mi na notebooku celé UI zvětšilo. Adresní řádek i menu bylo větší, ale také samotné stránky. Celkově jsem viděl všeho méně. Naštěstí existuje řešení, jak to vrátit zpět.

Zvětšil se mi Chrome a nejde zmenšit

Protože mám 13" NTB ale rozlišení 1600x900px, mám ve Windows nastaveno zvětšení na 125%. Od nové verze Chrome "respektuje" tuto vlastnost, takže zatímco okno Windows už jednou zvětšil, Chrome jej zvětší opět. Jedna možnost je nastavit zvětšení na 100%, tím se ale zmenší úplně vše. Druhá, upravit spouštěcí parametry u zástupců Chrome.

Možnost 1 - Změna DPI ve Windows

Pokud někomu nevadí zmenšení všeho, pak stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ploše -> Nastavení zobrazení -> a zmenšit posuvníkem velikost. Pro Windows 8.1, pravým na ploše -> Přizpůsobit -> vlevo dole Zobrazení a změnit velikost viz obrázkový průvodce v angličtině. Na obrázku níže je porovnání Chrome před zvětšením a po zmenšení a rozdíl to rozhodně není malý. 

Porovnání předchozí vs nové zobrazení

Možnost 2. - Zmenšení Chrome

Aby se Chrome zobrazoval zpět v původní velikosti, lze vypnout funkcionalitu pomocí spouštěcích parametrů. Ty se ale dají upravit pouze u zástupců, takže následující změnu je potřeba provést opravdu u všech zástupců (Plocha, připnutí na panel, Start menu apod.)

Stačí kliknout pravým na zástupce a vybrat Vlastnosti -> horní záložku Zástupce a do pole Cíl dopsat následující parametry.

/high-dpi-support=1 /force-device-scale-factor=1

Je nutné, aby za .exe případně .exe" byla mezera, viz screen. Nyní u zástupců, kteří obsahují tyto parametry se Chrome spustí opět menší. Nevýhoda tohoto řešení je, že může přestat s jakýmkoli updatem fungovat. Snad se ale tato možnost objeví v nastavení a půjde ji měnit pohodlněji.

Chrome je nutné ještě vypnout, někdy i vypnout všechny procesy, takže možná je i lepší udělat restart PC. Viz komentář od Vaška.

Vlastnosti zástupce Chrome


Pokud vám článek pomohl, budu rád za sdílení. Děkuji

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Václav Vaněk

http://vaclavvanek.cz 1.11.2016 15:21

Tvůj návod jsem nepoužil, protože vyšel pozdě a řešil jsem to už tak před 4 dny :D

Odpovědět

Václav Vaněk

http://vaclavvanek.cz 1.11.2016 15:25

Sakra odpálil jsem to brzo :D

Ještě bych dopsal, že je nutné po změně fakt vypnout úplně všechny procesy.

A ještě divná věc, že mám zástupce nastavený správně, ale když ho zapnu poprvé tak se to neprojeví, musím ho vypnout a zapnout znova až pak to jede.

Odpovědět

Pavel

https://www.kutac.cz/blog/ 1.11.2016 16:22

Chápu, taky jsem to řešil dříve, ale článek vydal až dnes. Nevadí, třeba někdo jiný to využije :D

K těm všem procesům.. Já mám v Chrome nastaveno, ať když ho vypnu tak nenechává nic běžet na pozadí. Tak jsem se s tímto problémem asi nesetkal. Ale dobrá připomínka ;)

Díky

Radek

14.12.2016 00:43

Po další aktualizaci win 10 nefunguje ani tento parametr neví nekdo co s tím už mne to přestává bavit

Odpovědět

Pavel

https://www.kutac.cz/blog/ 14.12.2016 09:10

Dnes jsem provedl aktualizaci a vše funguje stále stejně. Nemáš to jen špatně napsané?

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články