Adminer - to chceš

Pavel PHP, Databáze

Používáte Adminer, nebo ho dokonce ještě neznáte? Dnes si ukážeme hlavní funkce Admineru a další si dodáme pomocí pluginů a na závěr si změníme vzhled. Lepší správa MySQL databází prostě není.

Adminer - to chceš

Dlouho jsem používal PHPMyAdmin (dále jen PMA), nástroj, který asi nemusím představovat. Momentálně na všech PHP hostinzích je pro správu databází. Tehdy jsem našel PHPMiniAdmin, šikovného pomocníka pro rychlý export, import a průchod tabulek.

Adminer - správa DB v jednom PHP souboru

Jednoho dne mě kamarád řekl: "Proč nepoužíváš Adminer?". Vždy, když jsem si stáhl PMA, trvalo to dlouho než jsem jej vůbec zprovoznil. Rád si věci upravím dle svých potřeb, takže další nastavování. Adminera jsem stáhl a fungoval, hned, bez nastavování. Jen ten vzhled nebyl nic moc. Tak jsem zabrouzdal na stránky adminer.org a kromě vzhledů, našel také pluginy.

Adminer je lepší v mnoha ohledech než PMA a na webu jsou rozebrány. Porovnání je již trocuh zastaralé. Adminer i PMA jsou o majoritní verzi výše, přesto Adminer stále vyhrává.

Trochu ikonek a pluginů k lepší práci

Instalace schématu je naprosto jednoduchá. Stači schéma pojmenované adminer.css vložit vedle PHP souboru s adminerem. Mě se schéma PMA líbilo, a podobné můžete stáhnout na GitHUBu.

Nový styl Adminera

Když už jsem si procházel schémata, mrknul jsem na pár pluginů. Ihned jsem si stáhl 2. Prvním je database-hide, které skryje ve výpisu databáze které nechci vidět. Já si takto skryl information_schema, performance_schema, mysql a phpmyadmin.

Druhý plugin je tables-filter, který vloží políčko pro filtrování výpisu tabulek. Oba pluginy jsou od Jakuba Vrány, autora Adminera. Instalace pluginů je trochu složitější a je popsána pod seznamem dostupných pluginů.

Co jeden umí a druhý ne

Pokud si napíšu vlastní dotaz, v Admineru poté nejdou upravovat jednotlivé údaje přes CTRL+kliknutí na buňky. V PMA to lze, ale. Přesto, že MySQL nerozlišuje velikost znaků v názvech, pokud napíšu jiné velikosti znaků v PMA tak měnit údaje nejde vůbec.

Adminer toho umí o hodně více, ale nedávno se mi hodila možnost přihlášení na různé servery. Pokud se v PMA přihlásím na server A a poté na server B, vše se změní na server B. V Admineru se dá přihlásit na stejný server pod jinými účty nezávisle na sobě.

Používej Adminera jako já

Pokud se vám líbí, jak jsem si Adminera upravil, můžete jej stáhnout jako balíček včetně pluginů a vzhledu.

Když jsem při psaní článku zjišťoval, jak nyní PMA funguje, inspiroval mě pro napsání 2 vlastních pluginu. O těch ale příště.


Proč používáte Adminera vy? Podělte se s námi v komentáři.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Tesy

http://tlukas.eu 2.6.2015 16:35

Adminer jsem taky neznal do té doby než jsi mi o něm řekl. Oceňuji na něm nejvíce jednoduchost a rychlost, která je v porovnání s PMA někde úplně jinde. Současné přihlášení jako více uživatelů/k více serverům je už třešnička :D

Odpovědět

Roman Janko

http://rjwebdesign.cz 1.2.2018 17:12

Adminer - to nechceš. https://www.heidisql.com/ a už nikdy PMA nebo Adminer.

Odpovědět

Pavel

https://www.kutac.cz/blog/ 1.2.2018 19:10

Heidi je fajn, také mám zkušenosti. Je ale přeci jen pro Windows (ano Linux a Mac s Winem), takže na běžném hostingu ho nejde rozjet. Ty navíc nemají dostupnou DB z externích IP adres, takže to stejně skončí u Admineru/PMA, nebo něčeho podobného, co běží na PHP.

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články