Nahrazení textu v databázi pro různá CMS

Pavel PHP, Databáze

Problémové nahrazení textů v databázi, převážně při uložení serializovaného pole, nebo objektů, vyřeší tento nástroj velmi jednoduše. Navíc obsahuje automatické načtení konfigurace pro WordPress a Drupal.

Nahrazení textu v databázi pro různá CMS

Většina CMS systémů (content management system) ukládají URL, na které web běží, do databáze. Další plguiny nebo šablony ukládají dodatečné informace také do databáze, kde může být uložena i URL. Migrace takového webu na jinou doménu se tím značně komplikuje. Ještě více se vše zkomplikuje, pokud je URL uložena jako serializovaný text.

DB Search and Replace skript

Pokud už tato situace nastane, lze využít nástroj DB Search and Replace. Ten si poradí i se serializovanými daty a lze také spustit dryrun, který zobrazí výsledná data, ale reálně je v databázi nenahradí. Velmi výhodné pro kontrolu, jestli je vše zadáno správně.

Nainstalovat, nahradit, vymazat

Instalace je jednoduchá, stačí stáhnout z webu DB Search and Replace, rozbalit a nahrát na FTP. Důležité je nahrát všechny soubory do samostatné složky, která je v rootu webu. Nástroj obsahuje auto-delete funkci, a pokud by skripty nebyly ve vlastní složce, může dojít k vymazání celého webu!

Po spuštění se skript pokusí zjistit o jaký systém se jedná, momentálně umí Drupal a Wordpress, a načíst údaje k DB z daných konfiguračních souborů. Pokud se mu to povede, není nutné přihlášení do databáze zadávat ručně. Pak už jen stačí zadat text k nalezení a text k nahrazení. Lze také využít regulárních výrazů pro více sofistikované nahrazování.

Je asi jasné, že pokud systém dokáže sám načíst údaje pro přihlášení do databáze, asi to nebude úplně bezpečné mít tento nástroj neustále na webu. Proto je dobré jej použít a následně hned smazat. Od toho taky obsahuje funkci auto-delete. Jen je nutné dbát na umístění do podsložky, ať nedojde ke smazání celého webu.

Přidané funkce

Nástroj nemusí sloužit pouze k nahrazení URL adresy, ale libovolného textu. Akci lze totiž omezit pouze na vybrané tabulky, a dokonce i sloupce. Jedním klikem je také možné převést tabulky do uložiště InnoDB a kódování utf8, nebo utf8mb4.

Search and Replace skript


Máte zkušenosti s podobnými nástroji, nebo přímo zmíněným? Podělte se v komentářích
Obrázek použit z Freepik.com

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Electron, 2. část

V minulém díle byl představen Electron framework s jeho silnými i slabými stránkami. Na tento úvod navážeme a podíváme se, jak fungují jeho procesy a komunikace mezi...

Další články