Rychlost přesměrování a zpracovaní .htaccess

Pavel Tipy & triky, htaccess, PHP

Praktický test, jak si vede přesměrování při tisíci záznamech v .htaccessu pomocí direktiv Redirect a RewriteRule v porovnání s přesměrováním pomocí skriptu PHP.

Rychlost přesměrování a zpracovaní .htaccess

Pokud se dělá kompletní redesign webu, často dochází i ke změně URL. Pro dobré SEO, ale i pro běžné uživatele, je důležité správně přesměrovat staré URL na nové. Jenže těch může být u e-shopů a velkých webů i několik tisíc.

Když web poběží na nové doméně, na starém serveru se nastaví přesměrování a rychlost není nutné tak moc řešit, protože jen první návštěva zabere o nějakou tu dobu navíc. Pokud ale doména zůstane a přesměrování tisícovek adres bude v souboru .htaccess, dojde ke zpomalení každého requestu, včetně adres nového webu, stylů, JavaScriptu, obrázků atd.

Redirect vs. RewriteRule vs. PHP

Soubor .htaccess zpracován pro každý request, takže při velkém množství řádků se zpomalí vše. Důležité ale také je, že Apache prvně zpracuje celý soubor, a až poté začne provádět jednotlivé akce. Takže vložení často používaných přesměrování na začátek souboru příliš nepomůže. Rychlejší je také využít direktivy Redirect, než RewriteRule, která využívá regulárních výrazů a celkové zpracování nějaký ten čas navíc zabere.

Pokud lze staré URL jednoduchý pravidlem odfiltrovat od těch nových, je výhodnější provést přesměrování pomocí PHP. Soubor .htaccess se tak zkrátí, jeho vykonávání se zrychlí a běžné requesty nejsou ovlivněny. Vykonávaní PHP je navíc také rychlejší.

Graf rychlosti přesměrování

V grafu lze vyčíst zpomalení při narůstající velikosti souboru .htaccess a také skutečnost, že přesměrování prvním, nebo posledním, příkazem v souboru příliš roli nehraje. 

Jak probíhalo testování

Skript pro měření je napsán v Pythonu, pro jeho jednoduchost, pro jeho rychlost, ale hlavně měřený čas je TTFB (Time to first byte).  Každý request je proveden 100x a výsledky uloženy do CSV souboru. Následně jsou odebrána odlehlá pozorování (Když už jsem měl tu statistiku na VŠB) a vypočten průměr.

Prvně bylo vše zkoušeno na localhostu, poté i na serveru od Wedosu. I přes možné zkreslení internetovým připojením byl rozptyl hodnot velmi nízký, v řádek desítek či stovek nanosekund.

times = []
for x in xrange(1,100):
  req = requests.get("http://redirect.test/ab68/fc/51/497db0ca21119091a92e418e8a27984f", allow_redirects=False)
  elapsed = req.elapsed
  times.append([str(elapsed.total_seconds()).replace('.', ',')])
  print x, elapsed.total_seconds()

with open(os.path.dirname(os.path.realpath(__file__)) + '/requests.csv', 'wb') as csvfile:
  writer = csv.writer(csvfile, delimiter=';')
  writer.writerows(times)

Soubor .htaccess

Verzí souborů bylo více, každý ale vždy obsahoval první část s RewriteEngine on a poslední RewriteRule na index. URL adresy jsou SHA-1 hashe čísel od 1 do 1 000 a ve druém případě do 10 000.

RewriteEngine on
RewriteBase /

# Pouze při testování Redirect directivy
Redirect 301 /b658/9f/c6/ab0dc82cf12099d1c2d40ab994e8410c http://google.com/
# ... dalších X záznamů

# Pouze při testování RewriteRule directivy
RewriteRule ^b658/9f/c6/ab0dc82cf12099d1c2d40ab994e8410c http://google.com/ [R=301,L]
# ... dalších X záznamů

# Přesměrování pomocí PHP - pokud lze staré URL jednoduše odfiltrovat
RewriteRule ^[0-9a-f]{4}/ ./redirect.php [L]

# Když neprojde žádný redirect
RewriteRule ^(.*)/$ ./index.php [L,QSA]

Přesměrování pomocí PHP

Soubor PHP obsahoval stejné URL adresy jaké byly předtím vloženy do souboru .htaccess. Protože PHP implementuje pole jako HashTable, přesměrování proběhne vždy stejně rychle pro první i poslední záznam, nebylo tedy nutné dvojí měření.

$urls = [
    '/b658/9f/c6/ab0dc82cf12099d1c2d40ab994e8410c' => "http://www.google.com",
    ...
];
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".$urls[$_SERVER['REQUEST_URI']]);

Má smysl to vůbec řešit?

Když jsem toto téma na jednom projektu řešil, na internetu jsem našel jen zmínku, že zpracování souborů .htaccess je dosti pomalé. Zpomalení jsem tedy očekával mnohem větší. Reálně ale časy nejsou příliš velké, aby bylo nutné se tímto problémem na projektech příliš zabývat. Pokud ale někdo nahání co největší skóre na PageSpeed Insight, může mu to pomoct.

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články