Advent of code v Elixiru

Tipy & triky, O mně

V únoru jsem zkoušel postupně zpracovat jednotlivé výzvy z Advent of Code z roku 2019. Ale v jazyce, který jsem nikdy předtím neviděl, a který je úplně jiný, než cokoli předtím. A to v Elixiru.

Advent of code v Elixiru

Advent of Code je každoroční Vánoční programátorská výzva, kterou plní programátoři po celém světě v libovolných jazycích. Každý den od 1.12 až do 25.12 vychází jeden úkol složený ze dvou částí, které je potřeba vyřešit k získání 2 bodů. Existují i soutěže, kdo co nejdříve daný úkol splní a na stránkách je i Leaderboard. Jiní soutěží, koho řešení bude nejrychlejší. Anebo někdo se jen chce procvičit, protože úkoly často obsahují chytáky, které je ale dobré znát.

Den 10 z roku 2019 mě dokonale "vyškolil". Zabil jsem několik hodin hledáním chyby v kódu, která ve skutečnosti byla jinde. Jednalo se totiž o zaokrouhlovací chybu. Přesně o takovýchto chytácích Advent of Code je.

Proč v Elixiru?

Na konci ledna jsem změnil kromě zaměstnání také technologie, ve kterých dělám. Dosavadní objektově orientované a interpretované jazyky PHP a Node.js jsem vyměnil za kompilovaný a funkcionální Elixir. Protože jsem ale v něm nic neuměl, sledoval jsem videa na Twitchi. Jejich autor, José Valim, je rovněž autorem Elixiru a plní jednotlivé úkoly z Advent of Code 2018.

Sledování ale není příliš záživné a proto jsem později začal sám zkoušet plnit výzvy z roku 2019. Ty jsem nahrával na Githubu a následně posílal na code review kolegům. Má-li někdo zájem, může použít pro svou inspiraci. Nesplnil jsem ale všechny dny, protože náročnost stoupala a já si nemohl v práci pořád jenom hrát. Přesto jako učební pomůcka posloužily úkoly výborně.


Zkoušeli jste plnit některé úkoly z AoC, nebo plánujete? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není