Synchronizace cloudu a více složek

Pavel Tipy & triky, Windows

Ukážeme si, jak synchronizovat do cloudu, konkrétně Dropboxu, složky v celém počítači. Na stejném i jiném disku.

Synchronizace cloudu a více složek

Tento článek jsem napsal, když jsem neměl blog. Proto by do teď zveřejněn na blogu tlukas.eu. Nyní jsem jej upravil a zveřejnil i zde.

Pokud uvažujete nad účtem Dropboxu, využij prosím následující odkaz: db.tt/CwOKYQS Pro začátek si přidáte 500MB navrch, a mně taky :) Děkuji

Prolomíme ledy synchronizace složek cloudu

Využíváš Dropbox nebo jiné cloudové úložiště, a irituje tě nutnost umisťovat všechny soubory přímo do složky Dropbox? Dnes toto omezení prolomíme.

Hned k úvodu řeknu, že tento článek se hodí pouze pro uživatelé Windows. UNIXově založení uživatele vytvoří symbolický odkaz a data můžou být kdekoli. My toto provedeme i na systémech Windows.

Hlavní složku, kde se vaše data synchronizují nazývejme Supersložkou

Možnosti synchronizace více složek

 • Všechny data budou v Supersložce, do původního umístění vložíme Zástupce (programy na původním umístění uvidí zástupce, ne soubory)
 • Všechny data budou v Supersložce, do původního umístění vložíme Symbolický odkaz (programy uvidí soubory na původním místě, místo se zabere na disku se supersložkou)
 • Data ponecháme na požadovaném místě, do Supersložky vložíme symbolický odkaz, pravidelně budeme spouštět skript pro vynucenou synchronizaci. Tato možnost nefunguje pod OneDrive. (Program cloudu nezaznamená automatické změny)

Popis vytvoření zástupce snad není potřeba vysvětlovat, proto si vysvětlíme vytvoření Symbolického odkazu a pravidelné spouštění skriptu.

Pokud si zvolíš možnost 2, kdy data budou fyzicky v Supersložce, krok s vytvářením skriptů a nastavení časovače je pro tebe zbytečný.

Vytvoření symbolického odkazu (Win Vista a výše)

Vytvoření se musí provádět přes příkazový řádek. Ten musí být ale spuštěn s právy administrátora. V nabídce Start najdeme příkazový řádek, klikneme na něj pravým a dáme Spustit jako správce.

Příkaz pro vytvoření symbolického odkazu je mklink. Pokud jej napíšete bez dalších parametrů, vypíše se vám nápovědě. Použití pro nás je následující. První parametr /D značí, že symbolický odkaz ukazuje na složku.

mklink /D "cesta kde se odkaz vytvoří" "cesta kam odkaz ukazuje"
př: mklink /D "C:\Users\Pavel\Desktop\Dropbox\Nová složka" "C:\web\www\mujBlog"

Pravidelná vynucená synchronizace

Dropbox rozpozná změnu souboru v rámci Supersložky, protože poslouchá eventy od systému. Ten ovšem nepošle informace o změně souboru, pokud je jinde, což je náš případ. Proto musíme pravidelně Dropbox restartovat, poté prohledá všechny soubory a najde i ty nové.

Potřebné skripty si prosím stáhni: https://www.dropbox.com/

Umístění skriptů potřebných pro restart

Soubory můžeme uložit kamkoli, kde je omylem nesmažeme. Já využil složku C:\ProgramData. POZOR, tato složka je skrytá! Pokud vyberete jiné umístění, je potřeba jej vyměnit ve skriptech, jak bat tak vbs.

Úprava skriptů

Soubor bat musíme upravit, protože je v něm cesta k našemu Dropbox.exe souboru. Skript upravíme kliknutím pravým a vybereme Upravit. Otevřít již daný skript spustí!

Vložení do časovače

Systém Windows umožňuje stejně jako UNIXové systémy spouštět různé skripty a programy při mnoha akcích. Pro nás je důležité spouštění v pravidelný čas.

 • Klikneme pravým na Tento počítač
 • Vybereme Spravovat
 • Najdeme Plánovač úloh a Knihovna plánovače úloh
 • V pravém sloupci zvolíme Vytvořit novou úlohu

Vytvoření nové úlohy

 • Název si zvolme libovolný
 • Dole Konfigurovat pro je potřeba vybrat tvůj systém, nebo Windows 7 pokud nemůžeš svůj nalézt
 • Přepneme se na záložku Aktivační událost, vytvoříme novou a vyplníme podle obrázku.
 • Čas si zvol libovolný, podle mne je 1h tak akorát.

Vytváříme aktivační událost

 • Přepneme se na záložku Akce
 • Vytvoříme novou akci, ve které vybereme spustit náš VBS skript

Vytvoření akce

 • Pokud máš notebook, přepni se na záložku Podmínky
 • Zde musíme zrušit Spouštět pouze při připojení k napájení

Podmínky spouštění skriptu

 • V záložce Nastavení upravíme checkboxy podle obrázku

Nastavení spuštění

Spouštíme a synchronizujeme!

Vše máme připravené, vytvořené. Nyní zkuste, spustit VBS skript ručně. Pokud provede restart Dropboxu (začne nová synchronizace) skripty jsou v pořádku.

Zbývá poslední krok, aktivování naplánované úlohy. Klikneme v pravém sloupci na tlačítko Spustit, a pouze zkontrolujeme, že se nám v určený čas Dropbox opravdu restartuje.

Spuštění úlohy

Není ti něco jasné, někde to vázne a potřebuješ pomoct? Rád poradím, případně i pomůžu přes nějaký nástroj provést nastavení přímo na PC (TeamViewer např)

Přidat komentář

Právě odpovídáte na existující komentář. Zrušit

Komentáře

Novinky z blogu

Responzivní obrázky v HTML

V tomto článku se podíváme na to, jak lze pomocí atributů srcset a sizes servírovat obrázky různých velikostí podle kontextu webové...

Další články