Na rok ve Finsku

2 Tipy & triky, O mně

Přihlásil jsem se na Erasmus do Finska a byl jsem vybrán. V článku se dozvíte něco o potřebných papírech, co mě čeká a co bude s blogem.

Hlavní most, ikona Jyväskyly

Byl únor, když jsem podával přihlášku na Erasmus do Finska. Nedlouho poté mi volal David, jestli bych nechtěl jet na 3 týdny do Řecka pracovat, což jsem popsal v minulém článku. Do té doby jsem měl prázdniny volné, a najednou jsem je celé zaplnil. Tehdy jsem ještě netušil, jak brzy budu muset odjíždět do Finska.

Postup výjezdu na Erasmus

Na začátku jsem pouze podal přihlášku a to bylo vše. Na VŠB-FEI se přihláška podává elektronicky, takže to bylo hned z pohodlí domova. Později pouze vybrali 3 lidi z 6 podle průměru a roční výlet do Finska jsem měl jistý, stačilo udělat státnice.

Dostal jsem se na univerzitu JAMK ve městě Jyväskylä. Než jsme se ale dozvěděli výsledky o Finsku, druhé kolo na výběr již bylo o konce a většina škol další přihlášky nepřijímala. Kdybych se nedostal, asi bych nejel nikam, protože výběr nebyl pěkný.

Začíná papírování

Pro výjezd je potřeba vyřešit několik záležitostí:

Protože jsem již věděl, že 19.7 odjedu do Řecka, chtěl jsem si papíry vyřídit v předstihu v průběhu června. Ani to bohužel nebylo možné, referentka zahraničních mobilit stále říkala jak má vše čas.

Nakonec jsem všechny papíry, kromě účastnické smlouvy odevzdal v pátek 17.7, což byl poslední den, kdy jsem to mohl udělat. Problém je, že Learning agreement musí podepsat vedoucí katedry, který si přes prázdniny musí vybrat dovolenou a také zástupce na zahraniční univerzitě. Proto se příliš nehodí, nechávat tyto záležitosti na poslední chvíli.

Ubytování

Už v červnu jsem musel zařídit ubytování ve Finsku, které zajišťuje Koas.fi. Zde univerzita JAMK, rezervovala pro zahraniční studenty místa, takže nebyl ani problém s místem. Cena je 250€ měsíčně za osobu, ale každý má svůj vlastní pokoj. Čtyři pokoje, v mém případě, sdílí kuchyňku a sociální zařízení. Kvalita se prý nedá srovnávat s českými kolejemi, tak jsem zvědav jak budou vypadat.

Cesta

Cestu jsem opět zajišťoval na poslední chvíli. Ve Finsku musím být již 20.8 a 11.8 teprve přijedu z Řecka domů, takže jsem nevěděl přesně, kdy poletím a nemohl jsem se rozhodnout.

Nakonec poletím z Prahy do Helsinek, bohužel ale až večer. Takže noc strávím na letišti, když přílet je 00:10 a první vlak do Jyväskyly pojede kolem 6h ranní. Díky těmto časům ale cesta bude velmi levná. Letenka mě stála 102,90€ (2799 Kč) včetně dvou 20kg zavazadel a vlak 26,30€ (715,41 Kč).

Obojí jsem platil kartou a zajímalo mě, kolik si vezme banka, když cena je v Eurech a já mám účet v korunách. Obojí navýšení bylo o 0,54% vůči aktuálnímu kurzu ČNB. Tento rozdíl považuji za docela malý, protože rozdíly kurzů nákupních/prodejních jsou většinou mnohem vyšší ve směnárnách apod.

Kde vybírat letenky

Letenky jsem hledal pomocí několika stránek. Zkoušel jsem SkyScanner, Finair, Letuška a mnoho dalších. Nakonec jsem vybral na SkyPicker, protože umožňuje zadat počáteční a koncové město a všechny letiště v okolí, v libovolně velké vzdálenosti.

Našel jsem levnou letenku, ale nebyl jsem schopen přes tento portál ji zakoupit, kartu mi to nebralo. Nakonec jsem koupil přes Norwegian, jehož let mi našel SkyPicker a letenku zakoupil

Co dále

Nyní do 10.8 budu v Řecku a 11.8 přijedu domů. 19.8. večer odletím do Finska, kde bude do 30.8 orientační týden a 31.8 začíná podzimní semestr. Co se bude dít, a jak to tam bude vypadat vás budu informovat postupně.

Pokud máte nějaké dotazy, můžete mi napsat do komentářů.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Kuty čumím na ten tvůj blog....dobrá práce!

ahoj Pavle Budu to pravidelně sledovat držím palce Tvůj děda