Nejen k moři na sever Polska

O mně

Nejbližší moře pro nás Čechy není Chorvatsko, i přesto, že tam jezdí všichni. Nejblíže je to totiž na sever. A pokud někdo netouží po velmi horkém počasí, nebo zástupech českých turistů, může být i Polsko destinace. Třeba Gdaňsk toho nabízí hodně. Včetně míst, kde začala druhá světová válka.

Město Gdaňsk - kousek od historického centra

Nejbližší moře lze vzdušnou čarou najít ve Štětínském zálivu. My ale vyrazili do jiné části Polska, konkrétně Gdaňsku. Cesta z Ostravy zabere něco okolo 6 hodin, po najetí na D1 směr Katowice nám navíc GPS ukázala Sjeďte po 590 km doprava, celá cesta je po stejné dálnici pořád rovně.

Je pravda, že moře není tak teplé, jak mohou být zvyklí pravidelní návštěvníci jižních destinací. Nejspíše zde ale nebudou nesnesitelná horka, která na jihu budou častější. Pláže jsou tu ale také písčité a přesto, že se nachází přímo ve městě, jsou od něj oddělené pásem lesa. Přímo za hlavami se tak neroztahují vysoké hotely a jiná stavení.

Fokárium v Helu

Výlety a prohlídky

V samotném Gdaňsku je velké množství muzeí a dalších památek. Nemohli jsme samozřejmě vynechat Free guided tour po historickém centru. Dobrá doporučení od kamarádů jsme také dostávali na Westerplatte. Zde Němci v roce 1939 zaútočili na sklady, což je bráno jako počátek druhé světové války. Z Gdaňsku také vyplouvá loď do Helu, kam jsme bohužel vyrazili autem.

Hel je město na poloostrově, který měří asi 30 km na délku a v některých místech pouhé stovky metrů na šířku. My se rozhodli vyrazit zde autem, protože informace k nákupu lístků na trajekt byly trochu matoucí. To jsme ale netušili, že budeme stát asi hodinu v koloně jak při cestě tam, tak i zpět. Příště tedy určitě trajekt, protože to vypadá, že za pěkného počasí se situace opakuje. Na poloostrově je opět plno vojenských opevnění, fokárium (tuleňárium) plno pláží a promenády.

Duny poblíž města Łeba

Pohyblivé písečné duny

Na severu Polska je navíc další evropský unikát. Pohyblivé písečné duny, které se ročně pohybují od 2 do 10 metrů. A za staletí již pohřbily nejednu obec. Zde jsme opět jeli autem, protože od Gdaňsku je město Łeba relativně daleko. I bez auta se zde ale dá dostat vlaky či autobusy. Písečné duny se dají přejít a dostat se tak na další písčitou pláž k moři. Vše je ale součástí národního parku a tedy žádná doprava až na pláž nevede, je potřeba si tedy vyhradit nějaký čas navíc.

Naše poslední zastávka při cestě zpět vedla přes hrad Malbork, který je nyní největší stavba z cihel na světě. Vzhledem k velkému počtu lidí čekající na prohlídku jsme ale pouze prošli okolí a vyrazili domů. I ta zastávka ale stála za to, protože hrad je opravdu impozantní, a vevnitř určitě ještě více.

Hrad Malbork


Tolik k malému výletu na sever Polska. Tipy a názory můžete sdílet v komentářích.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není