První týden ve Finsku

1 O mně

Je to týden, co jsem opustil svůj pokojíček a vydal se vstříc do neznáma. Alespoň pro mě do neznáma a cílem cesty bylo Finsko, konkrétně město Jyväskylä. Zde budu studovat na univerzitě JAMK v rámci programu Erasmus.

Jezero Myllyjärvi hned za lokalitou Roninmäki

Cesta začala RegioJetem z Ostravy okolo 15 hodiny. Pět minut před 21 hodinou odlétalo letadlo z letiště Václava Havla, kam jsem se dostal Airport Expresem přímo z hlavního nádraží.

Finsko – Helsinky

Deset minut po půlnoci finského času jsem přistál v Helsinkách. Zde jsem opět trávil noc na letišti, jak je u mě při cestování zvykem. Další cesta pokračovala před 6 hodinou ranní vlakem přímo z letiště. Nádraží vypadalo jak z roku 3000 a já si připadal jako Fry (oprava, nebyl to Bender) z Futuramy po probuzení z kryogenického spánku. Na fotce je cesta k perónům asi 50m pod zemí, kde také hrála příšerná futuristická hudba. Vydržet se tu nedalo.

Příchod k perónům

Finsko - Jyvaskyla a Finové

Vlak měl zpoždění, a do cílového města Jyväskylä jsem dorazil okolo 10:00. Na nádraží mě vyzvedli studenti z organizace JAMKO a dovedli mě do mého bytu. Finové jsou opravdu příjemní, když něco řeknete tak vám věří, proč by někdo měl lhát? Jednou jsem vytáhl mapu, ještě jsem ji ani neroztáhl pořádně, a už u mě zastavil jeden běžec a zeptal se, jestli nechci poradit.

MHD je drahé

Na cestě k bytu jsme využili městské autobusy, které jsou neskutečně drahé. Hodinový lístek stojí 3€, žádné s kratším časem nejsou. Naštěstí mají studentské slevy a po zařízení jejich čipové karty jezdím za 1,70€, případně 51€ měsíčně na neomezeně jízd.

Ubytování a second-hand

Zde neexistují koleje, tak jak je známe my v ČR. Organizace KOAS zařizuje levné byty jak pro studenty tak i začínající rodiny apod. Byt máme pro 4, ale každý má svůj vlastní pokoj a sdílíme pouze kuchyňku a koupelnu se záchodem.

Na druhou stranu po příjezdu zde není téměř nic. V pokoji je pouze stůl, židle, postel a skříň. Deku, povlečení, lampičku, nádobí... si každý musí pořídit. V kuchyni je sporák a lednice. Velmi skvěle zde funguje second-hand. Na Facebooku je skupina, kde můžete vše, co potřebujete pořídit velmi výhodně, takže i vybavení celého bytu vás nemusí zruinovat.

Naštěstí jeden spolubydlící zde žije již 2 roky, takže má i vybavení jako varnou konvici a mikrovlnku. Pouze si musíme dávat pozor na vepřové maso, protože je muslim. Další spolubydlící jsou ze Slovenska a Německa. Všichni jsou ale úplně v pohodě a vypadá to na pohodové soužití.

Pokoj

Kolo - nezbytná součást místního života

Protože autobusy stojí opravdu hodně, všichni zde jezdí na kole a to za každého počasí. Kolo si můžete buď půjčit, nebo rovnou zakoupit a ceny se pohybují od 50€ a výše. Naprosto normální je jezdit po chodníku a také na přechodech vám všichni zastaví, i když jedete na kole. Stojany jsou rovněž úplně všude, a kde nejsou tak se staví kola do řady jedno k druhému, jak lze vidět na obrázku níže.

Škola a místní kantýny

Univerzita JAMK zde má několik kampusů po celém městě. Náš kampus IT se nazývá Dynamo a je poblíž přístavu u hlavního jezera. Fotka se zástupem kol je právě mé nové útočiště na následující rok.

V každém kampusu je také jídelna, kam chodí jíst všichni studenti, protože za studentskou cenu 2,60€ se pořádně jinde nenajíte. Výběr je většinou ze 3-4 jídel, ale nabíráte si je sami. Porce záleží jen na vás, cena je pořád stejná. K tomu si můžete v ceně nabrat kolik chcete salátu, vodu i čaj. Na závěr je zde stůl s chleby a máslem, vše v ceně.

Škola a kola

Volný čas

Protože škola ještě nezačala, zatím máme orientační týden, trávíme volný čas sezením na plážikoupáním v chladném jezeře (viz úvodní fotka), grilováním a jinak si užíváme poslední volné dny. Jezer je tu opravdu hodně, výše zmíněné je asi 150m od naší lokality.

Mezi budovami v lokalitě Roninmäki, kde bydlím je malý altánek s grilem kde Lukáš a Lukáš uspořádali velkou grilovací akci. Postupně se nás sešlo přes 40, což je skvělá příležitost poznat nové lidi, seznámit se a taky rychle zapomenout jména, protože je toho opravdu hodně. Ale to se zlepší!


Pokračování příště a snad také více o škole a další zážitky.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Ahoj Pavle díky za zprávy mám, z tebe radost a těším se na další informace
děda