Škola, laavu a okolí Jyväskyly - Finsko podruhé

O mně

Je to už nějaká doba co jsem ve Finsku ve městě Jyväskyla. Učitelé se tu oslovují jménem, přespat venku můžete v Laavu a na každém kroku potkáte jezero.

Hlavní kampus JAMK na ulici Rajakatu

I když jsem prozatím dále za město nevycestoval a spíše poznával krásy a okolí Jyväskyly, stačilo to k mnoha zážitkům. Velké překvapení ale pro mě byl příchod do školy, protože minimálně od VŠB se to tu hodně liší.

Jyvaskylan ammattikorkeakoulu

Přes program Erasmus+ jsem se dostal na školu JAMK, což je zkratka pro Jyväskylän ammattikorkeakoulu. Druhé slovo, což je spojení 3 slov, znamená v češtině univerzita aplikovaných věd. Na úvodním obrázku je fotka hlavního kampusu na ulici Rajakatu.

Nejsou přednášky a cvičení

První překvapení bylo, že každý předmět má jen 1 hodinu týdně. Nedělí se to na přednášky a cvičení jak u nás. Zato ale hodina je delší, od 2h 30m až po 3h 30m.

Delší semestr, prázdniny a žádné zkouškové

Dalším překvapením, a důvodem proč jsem přijel do Finska již 20.8, bylo, že semestr zde má 16 týdnů, oproti 14 na VŠB. Na druhou stranu v říjnu je týden podzimních prázdnin.

Zkoušky z předmětů zde mnohdy nejsou, a důležité je odevzdat projekt, který často pokrývá 100% bodů v předmětu. Pokud zkoušky jsou, musí být hotovy ještě v rámci semestru. Žádné vracení se v Lednu na zkouškové období zde není.

School of Technology Welcome evening

Učitelé se oslovují jménem

Učitelé se k žákům chovají naprosto jinak, než u nás. Na chodbě je pozdravíte jako kamarády Hi nebo Hello. Na žádné tituly se tu nehraje, učitele oslovíte jednoduše křestním jménem a celkově jejich přístup je více přátelský a berou vás více jako sobě rovného.

Obrázek výše je z uvítacího večera pro výměnné studenty z mojí technologické fakulty, School of technology. Uspořádali to pro nás přímo zaměstnanci ze studijního oddělení. Jak je tradicí ve Finsku, byla zde grilovačka, sauna a jezero. Vše probíhalo v kamarádském duchu.

Poznávání okolí a přírody

Přespání venku v laavu? Proč ne

Po Finsku je mnoho míst, kde si můžete sednout, udělat oheň, něco ugrilovat nebo i přespat. Takové místo se jmenuje laavu a na stránkách laavu.org si najdete, kde tyto dřevěné stavby jsou. Jednu jsme si vyhlídli poblíž Laajavuori, nabalili batožinu a vyrazili tam na jednu noc. 

Laavu

Jak je patrné na fotce, žádné dveře zde nejsou, přesto uvnitř byla sekera Fiskars a pila na dřevo. Nedokážu si představit, jak dlouho by to v ČR vydrželo. Zajímá vás, kdo to platí? Je to vše ze státních peněz.

Menší výlet k jinému jezeru

Když bylo krásně, tak jsme se vydali na menší pochod k dalšímu z mnoha jezer. Cestou jsme potkávali krásnou finskou přírodu, další menší jezírka až jsme došli do cíle. Lepší než sedět doma, nemyslíte?

Výlet po okolí

Třídění odpadů

Finové se ke své přírodě snaží chovat velmi šetrně. V zimě zde prý ani nesolí cesty, ale sypou je kamením. Že zde je hodně kontejnerů na tříděný odpad mě nepřekvapilo, ale zde se vracejí také plastové láhve a plechovky.

Asi víte, jak přijdete do obchodu a cpete do automatu skleněné vratné láhve. Zde do stejných automatů dáváte také PET láhve a plechovky od Coly či piva. Vyplatí se to? No určitě, za plechovku to je 15 centů, za 0,5l plastovou láhev 20 centů a 1,5l láhev dokonce 40 centů. Já to teda nikde nezažil, i když podle spolubydlícího je toto běžné i v Německu.

Pravidelné grilovací neděle

Díky velké iniciativě Lukáše & Lukáše, máme každou neděli hromadné grilování. Stalo se to již tradicí i když tuto neděli jsme změnili trochu lokaci. Více si můžete také přečíst na Lukášově blog BBQ vol. 1 a BBQ vol. 3

BBQ vol.3


Hromadnou fotku z večeru School of technology vyfotila Saana, díky ji za to.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není