Flameshot - snímek obrazovky o level výše

2 Windows, Linux, Tipy & triky

Fotka vydá za tisíc slov a proto snímky obrazovky jsou velkým pomocníkem. Pokud je potřeba někomu sdělit, jak to vypadá na vašem PC, nebo znázornit postup práce, nebo jen si pro sebe uložit aktuální náhled. A proto je vhodné mít nástroj, který s tímto dokáže pomoct.

Flameshot - snímek obrazovky o level výše

Na Ubuntu žádný pořádný pokročilejší program pro snímky obrazovky není. Na Windows jsou sice Výstřižky, které pro běžné použití dostačují. Stále se ale nemůžou rovnat programům jako je Flameshot. Ten je kromě jiného open-source, napsaný v C++ a Qt, takže je i multiplatformní.

Zároveň nabízí velké množství nástrojů. Od kreslení kruhu či obdélníku, psaní textu, kreslení volnou rukou, rozmazání i zvýraznění. Kromě uložení do souboru podporuje i uložení do schránky či přímý upload na Imgur. A také připnutí okna s výstřižkem. Nejlépe možnosti zachycuje GIF níže.

Instalace

Na Ubuntu i jiných linuxových distribucích je možné použít základní package manager. Tam ale často nejsou nejnovější verze a vlastní repozitář jsem nenašel. Existují i verze na Snap store a Flathub, jenže po nainstalování snap balíčku mi nefungovali zkratky. Nakonec jsem si ze stránky Github Releases stáhl DEB balíček pro Ubuntu nebo MSI instalátor pro Windows.

sudo apt install ./flameshot-0.9.0-1.ubuntu-20.04.amd64.deb

Klávesové zkratky

Na Ubuntu lze nastavit vlastní zkratky přes Nastavení a Klávesové zkratky. Osobně jsem si vytvořil celkem 3. Pro CTRL+PrintScr a CTRL+Shift+PrintScr se spouští příkaz flameshot gui což okamžitě udělá screen ve kterém je pak možné dělat výřezy, kreslit jak je vidět na obrázku výše. Pro zkratku PrintScr mám naopak příkaz flameshot launcher. S tím je možné vytvořit třeba snímek s odložením o pár sekund.

Flameshot - Klávesové zkratky v Ubuntu


Používáte jiný nástroj na snímky obrazovky? Nebo také Flameshot? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Doporučuji se podívat https://getsharex.com/

ShareX jsem používal, byl jsem s ním spokojen, ale vývoj pak ustal. Koukám, že někdo to obnovil a vyvíjí i nadále. Dobrá zpráva rozhodně.

Jen teda ShareX je pouze pro Windows, což je škoda.