Jak začít s jazykem Go

Go, Tipy & triky

Vše co potřebuje vědět ten, kdo chce začít s Golangem. Jazykem, ve kterém je napsán Docker nebo Kubernetes. Instalace, nastavení editoru, zdroje a materiály pro začátečníky a další tipy.

Jak začít s jazykem Go

Pro lepší vyhledávání frází se používá Golang, oficiální název zní ale pouze Go. Jazyk vyvíjí Google a podílel se na něm také Ken Thompson. Jedná se o multiplatformní, staticky typovaný, kompilovaný open-source jazyk. Lze kompilovat pro Windows, Linux, MacOS, ale také Android, iOS a mnoho dalších. Výslednou zkompilovanou binárku lze spustit bez dodatečných knihoven a závislostí. Výhody Go a seznam firem, které jej používají krásně shrnuje článek na brainhub.eu.

Další výhodou Go je standardní knihovna, která je rozsáhlá a instalace dalších knihoven jednoduchá. Go je objektově orientovaný, ale trochu jiným způsobem. Nepodporuje dědičnost ani generika, zato implementace interfaců je implicitní. Začátečníci v Go si musí uvědomit, že je nutné trochu změnit návyky oproti Javě, C# nebo jiným čistě objektově orientovaným jazykům. O jazyku Go je na blogu již pár článků. Dělal jsem v něm na stáži ve Finsku a Advent of Code 2020.

Instalace

Instalovat Go lze na Windows, Linux i Mac pomocí instalátoru nebo stažení a rozbalení archívu. Pro nainstalování nejnovější verze stačí následovat jednoduchý 3 krokový manuál na stránce golang.org/doc/install. Případně lze také vše instalovat pomocí asdf o kterém jsem již psal.

Pozor na starší návody! Ve verzi 1.11 - 1.12 byla přidána podpora modulů, díky kterým projekty nemusí být umístěny v $GOPATH, lze definovat přesnou verzi knihoven apod. Pokud naleznete návod staršího data než srpen 2018, může radit něco, co lze v nových verzích dělat mnohem lépe, právě díky modulům. I když i starší návod bude fungovat, Go je zpětně kompatibilní.

Editor a IDE

Dříve rozšíření pro Go do VS Code vyvíjela komunita okolo Go a Microsoftu. Později ale repozitář přesunuli pod Google a od té doby je VS Code oficiální IDE pro Go, a vše udržuje sám Go Team v Google. Lze si o tom přečíst i na jejich blogu. Pro získání plnohodnotného IDE stačí nainstalovat Go rozšíření a postupovat podle Quick startu, krátkého 3 krokového návodu.

Ještě na začátku roku 2021 gopls nebyl implicitně zapnutý. Proto je potřeba do nastavení vložit řádek níže. V nejnovějších verzích rozšíření by to už nemělo být potřeba. Pro debuggování a krokování programu je potřeba ještě nainstalovat Delve. Ten je možné nainstalovat přímo z command palety ve VS Code nebo pomocí go get github.com/go-delve/delve/cmd/dlv. Výborný článek popisující celý proces od instalace až po krokování je na TheGreatCodeAdventure.com.

// Vložit do nastavení VS Code pro starší verze rozšíření
"go.useLanguageServer": true,

V dotazníku z roku 2019 jednoznačně vede VS Code jako nejpoužívanější editor pro Go vývoj. Velmi populární je také GoLand, který je ale placený.

Tutoriály a materiály

Kvalitní materiál pro začátečníky je přímo na stránkách tour.golang.org. Postupně jsou vysvětlovány základy Go s názornými příklady, které lze spouštět přímo v interaktivním okně. Není tedy nutné si Go instalovat, aby si programátor mohl vše vyzkoušet. Dobrý zdroj je také na stránkách GoIn5Minutes.com, kde jsou krátká videa popisující a vysvětlující nějaké téma.

Dalším zdrojem rad může být také Gophers Slack, kde je komunita více než 50 000 Gopherů z celého světa. A samozřejmě také můj blog a Advent of Code 2020.


Zkušenosti s Go, tipy na materiály a další můžete sdílet v komentářích.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není