Nahrávání a streamování z PC

Windows, Linux, Tipy & triky

Profesionální software pro nahrávání či streamování libovolného zdroje z PC. Pomocí scén lze jednotlivé zdroje kombinovat a vytvářen mezi nimi přechody a mnoho dalšího.

Nahrávání a streamování z PC

Open Broadcast Software je velmi kvalitní open source projekt, k nahrávání či streamování z PC. Navíc je multiplatformní a lze spustit na Windows, Linuxu i Macu.

Scény a zdroje

Pro možnost vysílání či nahrávání je potřeba vytvořit scénu, ta je základ. Do scény se poté mohou přidávat zdroje, které lze navzájem kombinovat. Zdroj může být celá obrazovka, okno aplikace, text, obrázek, nebo třeba webkamera. Lze ale přidávat také zvukové zdroje.

Protože zdrojů může být více, není problém vše nakombinovat. Může tedy na pozadí být záznam plochy, v rohu obraz webkamery a přes to všechno zobrazovat text, nebo obrázek. Ke zdrojům lze navíc přidávat také filtry jako je korekce barev či oříznutí, ale i náročnější jako masky a klíčování.

Základní zvukové zdroje jsou nezávislé na scéně. Do scény ale lze přidat také zvukový zdroj, který je na scéně závislý a bude se přehrávat pouze, pokud je scéna aktivní.

OBS - studiový mód

Studiový mód

Pro opravdovu kvalitní stream či nahrávání je zde také studiový mód, viz obrázek výše, kdy je možné si scénu připravit a prohlédnout, a až je připravená teprve provést přechod mezi scénami. Přechod je možný jako okamžitý střih, plynulé slábnutí  či "ujetí" do strany.

Tip pro hudbu

Nejhorší je vybrat správnou hudbu do videa, ať není následně na YouTube, nebo podobných službách, zablokováno. Nejlepší je tedy sehnat hudbu s licencí Creative Commons, do detailu videa vložit link na autora a je vyhráno.

Menší seznam stránek s hudbou pod licencí CC je na creativecommons.org. I samotný YouTube má obrovskou sbírku hudby a efektů, kterou lze využít do videí beze strachu ze smazání videa. Některé jsou úplně volně k použití, jiné pod CC licencí. Vše dostupné v YouTube audio knihovně.


Máte tipy na jiné programy pro nahrávání či streamování videa? Podělte se v komentářích. Cover fotka převzata z Freepik

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není