Synchronizace cloudu a více složek

1 Windows, Tipy & triky

Ukážeme si, jak synchronizovat do cloudu, konkrétně Dropboxu, složky v celém počítači. Na stejném i jiném disku.

Synchronizace cloudu a více složek

Tento článek jsem napsal, když jsem neměl blog. Proto by do teď zveřejněn na blogu tlukas.eu. Nyní jsem jej upravil a zveřejnil i zde.

Pokud uvažujete nad účtem Dropboxu, využij prosím následující odkaz: db.tt/CwOKYQS Pro začátek si přidáte 500MB navrch, a mně taky :) Děkuji

Prolomíme ledy synchronizace složek cloudu

Využíváš Dropbox nebo jiné cloudové úložiště, a irituje tě nutnost umisťovat všechny soubory přímo do složky Dropbox? Dnes toto omezení prolomíme.

Hned k úvodu řeknu, že tento článek se hodí pouze pro uživatelé Windows. UNIXově založení uživatele vytvoří symbolický odkaz a data můžou být kdekoli. My toto provedeme i na systémech Windows.

Hlavní složku, kde se vaše data synchronizují nazývejme Supersložkou

Možnosti synchronizace více složek

Popis vytvoření zástupce snad není potřeba vysvětlovat, proto si vysvětlíme vytvoření Symbolického odkazu a pravidelné spouštění skriptu.

Pokud si zvolíš možnost 2, kdy data budou fyzicky v Supersložce, krok s vytvářením skriptů a nastavení časovače je pro tebe zbytečný.

Vytvoření symbolického odkazu (Win Vista a výše)

Vytvoření se musí provádět přes příkazový řádek. Ten musí být ale spuštěn s právy administrátora. V nabídce Start najdeme příkazový řádek, klikneme na něj pravým a dáme Spustit jako správce.

Příkaz pro vytvoření symbolického odkazu je mklink. Pokud jej napíšete bez dalších parametrů, vypíše se vám nápovědě. Použití pro nás je následující. První parametr /D značí, že symbolický odkaz ukazuje na složku.

mklink /D "cesta kde se odkaz vytvoří" "cesta kam odkaz ukazuje"
př: mklink /D "C:\Users\Pavel\Desktop\Dropbox\Nová složka" "C:\web\www\mujBlog"

Pravidelná vynucená synchronizace

Dropbox rozpozná změnu souboru v rámci Supersložky, protože poslouchá eventy od systému. Ten ovšem nepošle informace o změně souboru, pokud je jinde, což je náš případ. Proto musíme pravidelně Dropbox restartovat, poté prohledá všechny soubory a najde i ty nové.

Potřebné skripty si prosím stáhni: https://www.dropbox.com/

Umístění skriptů potřebných pro restart

Soubory můžeme uložit kamkoli, kde je omylem nesmažeme. Já využil složku C:\ProgramData. POZOR, tato složka je skrytá! Pokud vyberete jiné umístění, je potřeba jej vyměnit ve skriptech, jak bat tak vbs.

Úprava skriptů

Soubor bat musíme upravit, protože je v něm cesta k našemu Dropbox.exe souboru. Skript upravíme kliknutím pravým a vybereme Upravit. Otevřít již daný skript spustí!

Vložení do časovače

Systém Windows umožňuje stejně jako UNIXové systémy spouštět různé skripty a programy při mnoha akcích. Pro nás je důležité spouštění v pravidelný čas.

Vytvoření nové úlohy

Vytváříme aktivační událost

Vytvoření akce

Podmínky spouštění skriptu

Nastavení spuštění

Spouštíme a synchronizujeme!

Vše máme připravené, vytvořené. Nyní zkuste, spustit VBS skript ručně. Pokud provede restart Dropboxu (začne nová synchronizace) skripty jsou v pořádku.

Zbývá poslední krok, aktivování naplánované úlohy. Klikneme v pravém sloupci na tlačítko Spustit, a pouze zkontrolujeme, že se nám v určený čas Dropbox opravdu restartuje.

Spuštění úlohy

Není ti něco jasné, někde to vázne a potřebuješ pomoct? Rád poradím, případně i pomůžu přes nějaký nástroj provést nastavení přímo na PC (TeamViewer např)

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Potřebuji synchronizaci