Vyčištění disku

10.03.2015 09:41 (aktualizováno ) Windows, Tipy & triky

Windows si při instalací aktualizací a Servis Packu nechává příliš mnoho dat, která pro uživatele jsou naprosto zbytečná. Naštěstí mají nástroje, které tyto soubory dokáží odstranit.

Vyčištění disku

Hned na začátek zmíním, že nástroj lze používat i na jiných verzích, než Windows 7 o kterých píšu.

​UPDATE 11.7.2017: Nástroj jsem spustil i po čisté instalaci Windows 10. Ušetřil jsem 17GB na disku

Záložní soubory

Nedávno jsem byl požádán o přeinstalaci Windows 7. Rozhodl jsem se tedy otestovat, kolik zbytečného místa po čerstvé instalaci zaberou tyto záložní soubory.

Nainstaloval jsem systém, ovladače, Servis Pack a začal stahovat všechny nové aktualizace. Po dokončení jsem spustil nástroj Vyčištění disku, který mi vymazal okolo 2.5GB dat. Tyto soubory jsou jako záloha pro případ odinstalace aktualizací a Servis Packu. Běžný uživatel ovšem toto nikdy neudělá, a tudíž jsou soubory značně zbytečné.

Čistíme!

Stiskneme START a dáme vyhledat program Vyčištění disku nebo napíšeme cleanmgr. Pro vyčištění opravdu všech dat, je nutné spustit program jako správce. Proto klikneme na program pravým a vybereme Spustit jako správce.

Vybereme si, který disk chceme vyčistit a stiskneme OK. Po analýze souborů nám navrhne, co vše můžeme smazat.

Výběr jednotkyAnalýza místa

Mazání záložních souborů Servis Packu

Možnost smazat záložní soubory balíků Servis Pack byla přidána až na podzim roku 2013 v aktualizaci pro Windows 7 a 8. Pokud tedy aktualizace neinstalujete, pravděpodobně tuto možnost nenajdete.

Vyčištění disku

​Po čisté instalaci Windows 10

Do stolního PC jsem vložil nový SSD disk, je už starší a má tedy jen 64GB. Na OS ale bude stačit. Po čisté instalaci jsem měl zabráno na disku okolo 12GB. Poté se ale spustil Windows 10 Updgrade, a najednou zmizelo dalších 19GB. Něco byly ovladače apod, ale na disku C: se objevila nová složka Windows.old.

Ta samotná příliš místa nezabírala, ale po spuštění vyčištění mi program nabídl smazat Staré verze Windows, které zabíraly 15GB, pak nějaké dočasné soubory aktualizací a celkově jsem se dostal na 17GB ke smazání. A to se vyplatí, především pro můj malý SSD disk.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není