Chrome - Blokace Flash a Site Engagement list

Windows, Linux, Google, HTML

Jak se projevu blokování Flash playeru v Google Chrome a proč někde stejný prvek funguje a jinde ne? Za vším stojí Engagement list v prohlížeči Google Chrome, který časem zablokuje Flash téměř na 100%.

Chrome - Blokace Flash a Site Engagement list

To, že Flash již je zastaralý a měl by se nahradit je známo. Krátké shrnutí posledních měsíců: Google v prohlížeči Chrome postupně blokuje Flash od prosince 2016 (pouze beta verze) a postupně pokračuje s každým vydáním trochu přísněji. I sám Adobe na konci roku 2015 nepřímo naznačil, že je zde konec a přetvořili a přejmenoval jejich nástroj tak, aby podporoval HTML5 Canvas a WebGL.

Blokování podle (ne)používání - Site Engagement

Například hlavní partner na www.skibila.cz, Innogy, bohužel stále dodává jejich banner ve Flashi. Na localhostu se mi vše normálně zobrazilo, ale na produkci již ne. Začal jsem zjišťovat proč a našel odpověď. Je to technika postupného vypínání podle toho, které stránky uživatel (ne)navštěvuje.

Na stránce chrome://site-engagement/ (pouze v Chrome) si lze zobrazit navštěvované stránky a jejich hodnocení. Co je SEI (site engagement index) a jak se počítá je napsáno na stránce Chromia. Když v lednu 2017  Chrome ve stabilní verzi začal s blokací, blokoval Flash na stránkách se SEI menším jak 1. V každém vydání se tento limit ale zvedá, a v říjnu 2017 již bude na hodnotě 100. V mém případě localhost měl vyšší hodnotu SEI, takže Flash na něm blokován není, na skibila.cz už ale ano.

Flash Roadmap

Jak roste limit, který určuje, jestli Flash blokovat, či ne, je popsán na sites.google.com. Je zde také plán, jak bude nadále blokován ve vyšších verzích Chrome. A z přehledu je jasné, že se blíží čas úplné blokace. Poté bude také možné Flash ještě používat, bude se ale muset vysloveně povolit v nastavení.

Firefox a ostatní prohlížeče

Blokování není pouze záležitostí v Google Chrome. Na svém blogu i Firefox zmínil, jak se k blokací staví, a to stále přísněji. Již teď je ve stavu, kdy je některé prvky Flash je možné spustit pouze po kliknutí. Menší bannery se již nezobrazují vůbec. A navíc stále více používané mobilní zařízení, ať už na Androidu, či iOS, nepodporují Flash mnohem delší dobu.

Je tedy čas Flash vyhodit, jestli tak ještě není učiněno. Zbytečné o tom polemizovat


Jak bojujete s Flashem na stránkách vy? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není