Email markup - pro větší pohodlí uživatelů

(publikováno 28.10.2015) Google, HTML, Tipy & triky

Zajímalo Vás, jak Google ví, kdy a odkud vám letí letadlo, že jste si rezervovali hotel apod? Všechno to je díky mikrodatům které někdo dodal do emailu, aby jim i stroj porozuměl.

Email markup - pro větší pohodlí uživatelů

Testování v Google Scripts

Pokud chcete využívat tyto techniky, musíte svou doménu registrovat na stránce od Google. Pro testovací účely ale můžeme využít Google Scripts, a pokud odesíláme email sami sobě, toto omezení se nás netýká.

Kód si můžete nakopírovat přes Soubor -> Vytvořit kopii z následujícího odkazu. Případně si otevřeme Google Scripts a v novém projektu vložte následující kódy (stáhnout ZIP). Šablony vytváříme přes Soubor -> Nový -> Soubor HTML.

Spouštění

Pokud máme vloženo, vybereme funkci, kterou chceme spustit a stiskneme Run. Teď je čas na prohlédnutí emailu ve vaší schránce, vyzkoušejte v GMailu i Inboxu a na mobilu také.

Spouštění skriptu

Co vše můžu do mailu vložit?

V letenkách jsou podporované i informace jako boarding-pass, check-inzrušení letu i změna a další. Další možnosti nabízí rezervace hotelu nebo restaurace, informace o události včetně lístků a sedadel, ale také o zásilce a jejím doručení, odeslání fakturypůjčení auta a další.

Trochu jinou kapitolou jsou akce. Ty se zobrazují v seznamu všech emailů napravo a podporují Goto akci, která vás rychle přesune na daný odkaz, ale také potvrzovací pop-up okna a další.

Kompletní seznam, včetně dokumentace je na stránce Google Developers.

Pokud je dostačující, aby se uživateli do kalendáře přidala obyčejná událost, stačí přiložit iCal přílohu ve správném formátu. Více v článku Události do kalendáře z emailové pozvánky

Integrace do Google Now, Inboxu a Kalendáře

Pokud odešlete informaci, která obsahuje nějaké datum, událost se automaticky uloží do Kalendáře. V Inboxu je podpora pro zobrazení dodatečných dat mnohem vyšší, jak lze vidět na screenech.

Zobrazení letu v GMailu Zobrazení v Inboxu na Androidu


Ne vše funguje v GMailu

Pokud si odešlete email s události nebo rezervací hotelu a používáte GMail, žádná informace se vám ve zprávě nezobrazí. Přesto je událost uložena v Google Kalendáři

Protože projekt Inboxu Google zrušil, většina věcí, které dříve podporoval jen Inbox, se postupně dostaly i do GMailu.

Formáty

Podporované formáty jsou JSON-LD (v příkladu použit pro událost) a microdata. Který využijete je jen na vás, výhoda microdat může být zapisování hodnot jen 1x.

Ladící pomocníci

Microdata lze zapisovat přímo k daným elementům, které data obsahují. K vytvoření takové struktury slouží pomocník Markup helper. Ať už využíváte JSON-LD nebo microdata, výsledný dokument můžete odladit v Markup testeru.


Používáte v emailech markup značky? Rozhodnete se je využít? Podělte se o zkušenostech v komentářích.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není