Jde to i bez jQuery - Přednáška

2 HTML, JavaScript, CSS

Přednáška z prosincových Frontendistů o tom, že to jde i bez jQuery. Včetně ukázek funkcí, které lze jednoduše nahradit a seznamem webů, kde je těchto ukázek ještě více. A hlavně "IE friendly" pro ty, kteří musí podporovat i starší verze prohlížečů.

Jde to i bez jQuery - Přednáška

Byl jsem požádán, jestli bych si nestřihl nějakou krátkou přednášku na JavaScriptové téma na ostravských Frontendistech. Protože nejsem úplně kodér ani frontendový vývojář, popsal jsem jen osobní zkušenost. Tento blog jsem totiž po redesignu tvořil úplně od píky a rozhodl se jej udělat bez jQuery a s minimem externích knihoven.

Přednáška neměla nabádat ani shazovat jQuery - jen měla upozornit na fakt, že se jQuery používá často úplně zbytečně. Lidé jej použijí jen ze zvyku, přitom využijí minimum toho, co jQuery opravdu nabízí. A to může být velmi jednoduché nahradit čistým JavaScriptem.

Zdroje a vhodné odkazy

V přednášce jsou zahrnuty odkazy na pár webů, které mohou pomoct těm, kteří jQuery znají a hledají alternativu v čistém JS, neboli Vanilla JS. Jejich list jsem doplnil i zde:

Přednáška


Jedná se o velmi diskutované téma v poslední době. Proto pokud máte jakékoli námitky či připomínky, můžete je vložit do komentářů.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Tomáš kdysi dávno vytvořil knihovnu Skinny (https://bitbucket.org/sonnycze/.../skinny.js) jako alternativu pro jQuery. Několikrát jsem to použil a pracovalo se mi s tím celkem pěkně.

Bohužel tvůj odkaz nefunguje. Je to soukromé repo, takže se na to nepodívám.