Přechod z PHP 5 na PHP 7

1 PHP

Jak převést staré weby na nové PHP 7, co bude potřeba upravit a co úplně předělat? Seznam nejčastěji použitých funkcí a metod a jejich případné změny.

Přechod z PHP 5 na PHP 7

Symfony 11.8.2015 ohlásilo, že všechny udržované větve jsou připraveny na PHP 7. První informace, která se objevila o nové verzi Laravelu 5.5 (vydáno v srpnu 2017), byla, že poběží pouze na PHP 7+. Wordpress od verze 4.4 (vydáno 8.12.2015) podporuje PHP 7. Tumblr také běží na PHP 7 a napsal o tom, jak migrovali a k jakému zrychlení došlo s pěknými grafy.

Velké frameworky i CMS systémy již na PHP 7 přešly nebo jej podporují. V minulém článku jsem popsal, jak na jednom serveru fungovat s více verzemi PHP. Nic tedy nebrání případnému testu systémů pod novou verzi a následnému upgradu

Nekompatibilita mezi verzemi

Mezi jednotlivými minoritními verzemi PHP 5 k velkým změnám nedocházelo, ale přesto tam byly. Drobných změn či úprav je samozřejmě velké množství, takže popsány jsou jen ty největší změny. Nebudu ani rozepisovat nové možnosti PHP 7.

Přechod z 5.6 na 7.0 nebo 7.1

Nejpalčivější problém budou především odebrané funkce mysql_*, ty je nyní nutné nahradit za mysqli_, které ale nemají vždy shodné chování, nebo lépe abstraktní PDO. Také došlo k odebrání mssql_* funkcí. Další na seznamu jsou ereg_* funkce, které je potřeba přepsat na preg_. U funkce preg_replace je odebrán modifikátor \e a je nutné volání nahradit funkcí preg_replace_callback.

Rovněž došlo ke změnám v chování 

Změn je rozhodně velké množství, všechny jsou popsány v dokumentaci v Migrační příručce, převážně pak kapitola Zpětně nekompatibilní a Jak na chyby v PHP 7.

Ukázka zpětně kompatibilního try-catch bloku pro správnou funkčnost v PHP 5 i 7:

try{
    // Kritický kód
}catch (Throwable $throwable){
    // Odchyceno pouze v PHP 7
}catch (Exception $exception){
    // Odchyceno pouze v PHP 5
}
// Při přehození pořadí catch bloků níže nebude platit slovo POUZE,
// catch(Exception $e) by poté fungoval i v PHP 7

Přechod z 5.4/5.5 na 7.0 nebo 7.1

Vše výše uvedené a navíc:

Změny mezi PHP 5.2, 5.3 a 5.4

Velké změny nastaly také při změně minoritní verze z 3 na 4. Mezi ty nejhlavnější patřilo odebrání již historického safe_mod a magic_quotes. Ostatních změn je mnoho, byly ale menší a spíše omezily akorát tvůrce prasáckých kódů.
Podobně na tom byl přechod z verze 5.2 na 5.3.

Další rezervována slova jsou

Že se ve verzi 5.4 kompletně odebrala možnost register_globals, která již od PHP 4.2 byla defaultně vypnutá, by mě netrápilo. Jenže jsem zjistil, že jeden nejmenovaný hosting Banán.cz má i u verzí PHP 5 tuto funkci běžně zapnutou. Pro ujasnění, tato prasárna fungovala asi takto:

// Přišel $_POST nebo $_GET požadavek, jejich výpisem by bylo toto
print_r($_POST); print_r($_GET);
// Výpis:
array(
    'firstname' => "Pavel",
    'surname' => "Kutáč"
)
array(
    'page' => "registrace"
)

// Pak při zapnutém register_globals, by byly tyto proměnné
// automaticky vytvořeny a naplněny
$firstname == "Pavel";
$surname == "Kutáč";
$page == "registrace";

Ve zkratce, pomocí POST nebo GET požadavku bylo možné vytvořit nové proměnné, a pokud je programátor dříve četl, než naplnil, šlo takto ovlivnit běh skriptu.


Přechod s WordPressem

Přechod CMS systému je vždy komplikovaný. Ne snad proto, že samotný WordPress by nějak zaostával, ostatně hned v úvodu je psáno, že od verze 4.4 je plně funkční na PHP 7. Problémem jsou pluginy a témata třetích stran.

Pokud je ale upgrade na PHP 7 nevyhnutelný, lze alespoň využít nástroje PHP Compatibility checker. Analýza je statická (linting), takže není 100% a určitě má své omezení, přesto může pomoct vychytat ty největší mouchy.


Máte nějaké zkušenosti či tipy s přechodem na PHP 7? Podělte se v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

I take pleasure in, lead to I found just what I used to be taking a look for.
You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye