Přepsání a seskupení URL v Google Analytics

Google, Tipy & triky

Google Analytics umožňuje před uložením záznamu změnit URL adresy, nad kterými jsou prováděny veškeré analýzy. Pomocí těchto filtrů je možné seskupit všechny URL, které se liší pouze IDčkem zobrazované entity. Technika je výhodná pro sledování informačních systémů.

Přepsání a seskupení URL v Google Analytics

Na blogu či eshopu je většinou každá URL unikátní a markeťáci chtějí vědět, kolikrát byl který produkt či stránka navštívena. Jenže v případě informačního systému jsou požadavky trochu jiné. Vývojáře a případně zadavatele zajímá, které části systému jsou používané často a které naopak vůbec. Třeba o nich uživatelé nevědí a je potřeba dalšího školení či doplnit návody.

Seznam URL adres přes seskupením

Na obrázku výše lze vidět, že zde je několik jednotlivých návštěv. Všechny ale navštívily většinou stejnou stránku, jen je zobrazeno jiné ID. To při celkovém pohledu ale nic neřekne.

Filtry se vytváří na úrovni Výběru dat a data trvale změní! Pokud je potřeba zachovat i původní nezměněné URL, je potřeba vytvořit nový Výběr dat a filtry definovat na něm.

Přidání filtru pro přepsání URL

Přes položku Správce v levém menu se zobrazí 3sloupcové zobrazení Účet-Služba-Výběr dat. V posledním sloupci přes Filtr a poté tlačítko Přidat nový filtr lze definovat filtr jen pro daný výběr dat. Filtry lze kombinovat – postupně se aplikují všechny. V jednodušších případech lze dokonce provést Ověření filtru. Je nutné ale mít data za posledních 7 dní, které by filtrem byly ovlivněny.

Pro vytvoření filtru je potřeba vybrat Typ filtru: Vlastní a Vyhledat a nahradit, Pole filtru: Identifikátor URI a vyplnit vyhledávací a nahrazující řetězec. Nahrazení podporuje regulární výrazy, proto je nutné některé znaky, především .*? apod escapovat – na obrázku vlevo. Pomocí sekvence \1 se vytváří reference na skupiny z vyhledávacího řetězce – na obrázku vpravo.

Vytvoření filtru přepisujícího URL v Google Analytics

Neprobíhá zpětná úprava záznamů

Důležité je zmínit, že filtry se aplikují pouze na nově příchozí události. Staré, již uložené, se tedy nezmění. Je proto výhodné buď vytvořit nový Výběr dat, nebo provést úpravy hned ze startu. Navíc se může stát, a mi se stalo, že se filtry nastaví špatně a některé údaje se ztratí. Bohužel tato akce je nevratná, takže data z dané doby jsou ztracena.

Pokud se ale filtry nastaví správně, může výsledek vypadat třeba následovně.

Google Analytics po aplikaci filtru


Osobní zkušenosti s filtry v Google Analytics můžete sdílet v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není