Tipy na rozšíření do Visual Studio Code

2 Windows, Linux, Tipy & triky

K editoru Visual Studio Code přichází stále více vývojářů a tak mě napadlo ve stručnosti sepsat 10 pluginů, které používám, mám rád a můžu doporučit. Budu se snažit vyhnout pluginům, které slouží konkrétnímu jazyku.

Tipy na rozšíření do Visual Studio Code

1) Auto Close Tag

VS Code má integrované automatické uzavírání tagů pro HTML, Handlebar a Razor šablony. Tento plugin to umožňuje i pro XML, PHP, Vue, JS, TS, JSX, atd. Navíc je nastavitelný a umí třeba změnit způsob uzavírání závorek podle Sublime Text 3 (k uzavření dojde až po napsání lomítka).

2) Bookmarks

Vkládání záložek na řádky, výpis jejich seznamu a přeskakování na ně napříč projektem.

3) Bracket Pair Colorizer

Barví vnořené (nebo i ne-vnořené) závorky. Užitečné především pro krásné barvičky, ale mimo to i pro větší přehlednost.

4) Code Runner

Jednoduchý plugin, který umožní spustit v terminálu jeden soubor/skript. Podporuje velké množství jazyků ale i vlastní příkazy.

5) EditorConfig for VS Code

Není to možná tak cool jako barevné závorky, ale minimálně je to stejně užitečné. Nesrovnalosti v nastavení IDE a editorů členů v týmu (ehm, mezery versus taby) můžou ústit téměř v krvavé konflikty. Jedním ze způsobů, jak to řešit, je konfigurační soubor .editorconfig. Ten podporuje většina vývojových prostředí a pomocí tohoto pluginu i VS Code.

6) Fira Code

Tohle není přímo rozšíření, ale samostatný font s ligaturami pro programovací jazyky. Což znamená, že znaky, které se často v programování používají, spojí vizuálně v jeden. Týká se to například porovnávání, kdy je dvojité nebo trojité rovnítko spojeno v jeden výrazný znak. Je to zase věc vkusu, ale zpřehlední kód a vypadá to hezky. Písmo je třeba nainstalovat do systému, zapnout ho v nastavení VS Code a tam taky povolit ligatury.

7) GitLens

Moje jednoznačně nejoblíbenější rozšíření. Obohacuje základní Git operace v editoru o přehledný výpis větví, historie, tagů. Umožňuje porovnávat změny v jednotlivých souborech napříč celou historií repozitáře a pro každý řádek zobrazí commit a autora, který ho naposledy upravil. Takže víte, u koho si máte jít stěžovat (pokud to nejste vy sami). Umí ale i další věci.

8) One Dark Pro

Krásné barevné schéma editoru Atom převedené do VS Code.

9) TODO Highlight

Jediný plugin, který je prakticky povinný. Zvýrazní TODO: a FIXME: komentáře a vypíše jejich seznam v projektu. Navíc je do velké míry nastavitelný.

10) VSCode Great Icons

Sice se v aktualizacích pravidelně upravuje vzhled jak editoru, tak jeho ikonek. Ale přesto podle mě ikonky z tohoto pluginu vypadají stále nejlíp.


Používáte Visual Studio Code a máte další tipy na rozšíření? Podělte se s námi i ostatními v komentářích!

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Nevím jestli je ještě třeba - moc VS Code neaktualizuju :D

https://marketplace.visualstudio.com/items?itemNam...tatusbar

A prosimtě .. zbav se toho 'Odkaz zde' a odkazuj slušně tím nadpisem.

Díky za tipy! Článek jsem upravil, vypadalo to vážně divně :D. Mám poslední verzi VS Code na Linux a počet řádků výběru tam chybí, takže plugin je pořád aktuální.