Finnish midsummer - Rovaniemi & Juhannus

O mně

Still in Finland and now during the midsummer celebration called Juhannus. And also, visiting Rovaniemi to see the sun, which is never going under horizon.

Midnight sun in Rovaniemi

EN: In the last article Again in Finland I wrote, that I want to see midnight sun, which is never going under horizon. And as you can see I was successful, but it wasn't so easy. Followed by Juhannus I can say, that I saw almost everything in Finland. 

CZ: V minulém článku Znova ve Finsku jsem psal, že chci vidět slunce, které nikdy nezapadá za horizont. Jak jde vidět z úvodní fotky, byl jsem úspěšný, lehké to ale nebylo. Následoval Juhannus a já můžu říct, že jsem ve Finsku viděl již snad úplně vše.

2 days in Rovaniemi and 17,5 hours in busses

EN: Finland is big and even maps distort the sizes of countries, it is still really big to go to different city. On Sunday 18.6 at 04:00 I took 7,5 hour direct OnniBus to Rovaniemi and as it is common here, when I came, it was raining. I was not successful to find accommodation with Couchsurfing, so I took sleeping bag from Tomáš and I went to find laavu to stay overnight. On Monday morning, it was cold, I was cold and I thought "This trip really sucks" and I went to visit city library, place where I cannot get wet, which is also main library of Lapland. Checked a book about Alvar Aalto, found that he designed buildings almost in whole Finland and went for lunch to university. Thanks to Marek, I had student card so I had also student prices of lunch.

Arctic Art and Design Summer 2017

I told myself, that if I'm in Rovaniemi, I should cross Arctic circle and I decided to go to Santa's village by walk. On the way I stopped in beautiful museum about forests in Finland called Pilke, just next to Arktikum (visited during last Lapland trip). On the 8km way to Santa's village, I got wet and dry 3 times, weather was really crazy. When I heard Christmas carols there, I just took a picture of Arctic circle and turn around to Ounasvaara, local ski resort. On the top of the hill I found great place for taking pictures of midnight sun, unpacked sleeping back and stayed on ski race starting platform during whole night. On Tuesday morning, I went directly to bus station, my bus was leaving at 08:00 with change in Oulu back to Jyväskylä. No matter freezing night, this trip did not suck at all and it worth to see real midnight sun.

CZ: Přesto, že mapy velikost států zkreslují, Finsko je stále obrovské a cesta do jiných měst trvá. A tak na 7,5 hodinovou cestu do Rovaniemi jsem vyrazil v neděli 18.6 už ve 04:00 ráno OnniBusem a jak je zde běžné, při dojezdu na místě pršelo. Spaní přes Couchsurfing jsem nenašel, tak jsem si vzal od Tomáše spacák a šel najít laavu na přespání. V pondělí ráno byla docela zima, mě byla zima a já si říkal, že tento výlet stojí za hovno. Vyrazil jsem směr městská knihovna, někde kde je teplo a nezmoknu, která je rovněž hlavní knihovnou celého Laponska. Po prolistování knihy o Alvar Aaltovi jsem zjistil, že navrhl skoro celé Finsko a vydal se na univerzitu na oběd. Díky Markově zapůjčené studentské kartičce jsem měl obědy za studentské ceny, jupíí.

Taking pictures of midnight sun

Když už jsem byl v Rovaniemi, říkal jsem si, že musím překročit severní polární kruh, který je v Santově vesničce. Cestou jsem zastavil v pěkném muzeu o Finských lesích, zvaným Pilke, hned vedle Arktikum (navštíven při minulém výletu do Laponska). Během 8km cesty do Santovy vesničky jsem stihl 3x zmoknout a uschnout, hold severské počasí. Když jsem ale uslyšel Vánoční koledy, udělal jsem fotku a otočil se směr Ounasvaara, místní lyžařské středisko. Na vrchu kopce je startovací rampa pro závody, ze které byl skvělý výhled pro focení slunce. Rozbalil jsem spacák, přichystal foťák a fotil. Nakonec jsem zde přečkal i noc a v úterý ráno se vydal na autobus, který odjížděl v 8:00 zpátky do Jyväskyly s přestupem v Oulu. Bez ohledu na chladné noci, tento výlet ve výsledku rozhodně za to stál a fotka snad mluví za vše.

Juhannus - midsummer celebration

EN: Juhannus is the same for Finns as New Year's Eve. In TV are all famous people, parties all over the country and family or friends groups are building big bonfires next to the lakes. When Netta asked me and Tomáš, if we would like to go with her to visit her family in cottage, we said yes. Initial plan was to go there, bring us back to Jyväskylä and then Netta will go to her friends party. But we spent there more time, and Netta was late already. "Would you mind to go with me there?" was her question. Of course not, and this is story, how we ended in cottage full of alcohol, drunk Finns, sauna and lake. We had lots of fun and rule, that spontaneous parties are the best, was true again.

Bonfire at Netta's family cottage

CZ: Juhannus pro Finy je to stejné jako Silvestr, jenom v létě. V televizi běží přenosy se slavnými lidmi a všichni se připravují na celonoční oslavy. U jezera postaví obrovský táborák a oslavují s přáteli nebo s rodinou. Když se mě a Toma Netta zeptala, jestli chceme jet s ní k její rodině na večer na chatu, řekli jsme že rádi. Její původní plán byl nás odvést poté domů a jet ke kamarádům na párty. U rodiny na chatě jsme ale strávili více času a Netta už měla zpoždění. Když se zeptala "Vadilo by vám jet tam se mnou?", tak jsme samozřejmě odpověděli, že vůbec ne a jelo se. A tak jsme skončili na chatě plné alkoholu, opilých Finů, sauny a jezera. O zábavu tam rozhodně nouze nebyla a opět se prokázalo, že spontánní akce jsou vždy ty nejlepší.


Now just wait for Ella to hear her stories about exchange in China and I can go home. Big thanks to Tomáš and Netta. And maybe one day I will be back again for another month.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není