Jak na hromadnou dopravu v Německu

1 Tipy & triky, O mně

Systém hromadné dopravy v Německých městech je kvalitní. Jeho ceny ale pro návštěvníka mohou být trochu matoucí a náročné na pochopení, protože fungují jinak, než jsme zvyklí v ČR.

Metro v Mnichově

Stejně jako při cestě na Mallorcu přes Berlín i při poslední návštěvě Mnichova a Oktoberfestu jsme využívali hromadnou dopravu. Ceny jsou ale oproti těm českým vyšší. Je ale důležité vědět, jaké možnosti jejich dopravní systém skýtá, protože pak je možné dosti ušetřit.

Single ticket není tak úplně single

V Berlíně za Single ticket zaplatíte od 2,80€ a v Mnichově od 2,90€. V porovnání s MHD lístky v Česku se to zdá hodně. Tento single ticket ale platí 2 hodiny v Berlíně a 3 hodiny v Mnichově. Navíc můžete kdykoli cestu přerušit a vystoupit, prohlédnout památky a pokračovat. Jen se nelze vracet ať už stejnou cestou nebo jinou okolo. Lze ale stále cestovat dále a dále.

Existují také další lístky jako je short ticket. Ten je v Mnichově omezen na 1 hodinu a maximálně 4 zastávky, z toho maximálně 2 mohou být S-bahn (vlak) či U-bahn (metro). V Berlíně pak maximálně 3 zastávky S-Bahn či U-bahn a 6 zastávek autobusem nebo tramvají. Dále je možnost zakoupit stripe ticket, který lze kombinovat s více cestami i do dalších zón apod. S těmito ale osobní zkušenost nemám.

Denní lístek není denní a výhodné skupinové lístky

V česku jsme zvyklí, že denní lístek platí 24 hodin a třídenní 72 hodin od označení. V Německu ale lístek platí do 3:00 v Berlíně a 6:00 v Mnichově následujícího dne. Může tak platit 29 hodin ale taky jen 7. Záleží, kdy byl označen. Denní lístek stojí v Mnichově od 6,70€ a v Berlíně od 7€.

Jakmile ale je cestujících je více než 1 až 2, vyplatí se koupit skupinový denní lístek. Ten platí až pro 5 dospělých na 1 či 3 dny a opět do 3:00 nebo 6:00. Dvě děti do věku 14 let se počítají jako 1 dospělý - platí pro Mnichov a asi i Berlín, nemám ale ověření. Cena skupinového lístku je v Mnichově 12,80€ na jeden den a 29,60€ na tři dny. V Berlíně pak 19,90€ na jeden den. Třídenní lístky Berlín nenabízí.

Lístky MVV - Mnichov

Bavaria pass a jiná města

Co je v Německu hodně drahé jsou vlaky. Osobní zkušenost nemám, ale někomu se může vyplatit třeba Bavaria Pass, který momentálně stojí 25€, každý další pasažér 7€ a platí na městkou dopravu i vlaky a autobusy. Pokud jedou 2 dospělí, mohou si vzít své děti či pravnoučata zdarma. Na BavariaPass je dokonce možné dojet až do Rakouského Salzburgu!

Jak to ale v praxi funguje nevím. Osobní zkušenost nemám, jen jsem dostal doporučení. Ani nevím o jiných městech a spolkových republikách v Německu. Rozhodně se ale vyplatí si pohledat, protože očekávám, že podobné akce budou všude.


S vlastními zkušenostmi s dopravou po Německu se můžete podělit v komentářích.
Foto od Samuel P., Zdroje mvv-muenchen.de, visitberlin.de a bahn.com.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Super článek, škoda že nevyšel o něco dříve :-)