Jak jsem přešel k Sublime Text

11.11.2015 21:47 (aktualizováno ) 2 Windows, Linux, Tipy & triky

O textovém editoru SublimeText jsem slyšel již hodně dávno, ale rozhodl jsem se jej vyzkoušet až nyní. Podělím se s vámi o prvotní tipy jak se naučit pracovat se Sublime velmi rychle, a které pluginy se hodí.

Jak jsem přešel k Sublime Text

Sublime Text je napsán v C++ a Pythonu a je neuvěřitelně rychlý a multiplatformní. Zapnout, vypnout, otevřít soubor, vyhledat, vše se děje tak rychle, že to ani nepostřehnete. Žádné zdlouhavé najíždění jako v případě jiných editorů nebo IDE.

Úprava 9.10.2016 - Změna seznamu pluginů, přidán Sass, odebrán Autoprefixer

Návody na YouTube

Na YouTube existuje celá série velmi kvalitních videí, které Vás provedou začátky se Sublime až po velmi pokročilé funkce. Za tento seriál díky Honzovi, který mi jej poslal a autorovi videí Gerinho.

V seriálu je vše popsáno dostatečně důkladně, proto nebudu popisovat, co najdete ve videích. Rovnou se přesunu k tomu, jak Sublime používám já.

Zkratky a pluginy

Sublime je editor mnoha zkratek a s pluginy přicházejí další. Navíc úprava zkratech je velmi jednoduchá a je také popsána v seriálu na YouTube. Autor videí používá Mac, pro Windows a Linux jsou zkratky někdy trochu odlišné.

Základní zkratky

CTRL + ALT + P  - Přepíná mezi posledními projekty
CTRL + P     - GOTO anything (přejít na cokoli, rychlé otevírání souborů)
CTRL + SHIFT + P - Paleta příkazů - mocný nástroj
CTRL + R     - Přejít na symbol ( CTRL+P a napsání @ )
CTRL + M     - Přejít na druhý konec závorky

CTRL + SHIFT + L - Pro vybrané řádky zapne multiple cursor (násobný kurzor)
CTRL + D     - Pro aktuální slovo a další výskyty zapne multiple cursor
CTRL + ALT + šipky - (nahoru a dolů) přidává řádky k multiple cursoru
ALT + F3     - Vybere všechny výskyty slova
CTRL + J     - Spojí více řádků do jednoho, parádní s multiple cursor
CTRL + I     - Incremental search

CTRL + ALT + šipky - přesouvá vybrané řádky nahoru a dolů
CTRL + SHIFT + / - Zakomentuje nebo odkomentuje výběr, funkční jen na anglické klávesnici

Velkou výhodou je, že každý příkaz lze vykonat také přes command palette (paletu příkazů), nemusíte si pamatovat zkratky na vše. Stiskneme CTRL + SHIFT + P a stačí napsat "reindent lines" a automaticky vám správně odsadí kód.

Nedávno jsem začal používat i VS Code a poté do Sublime doinstaloval ještě více pluginů. O tom v článku Ze Sublime do VS Code a zpět.

Package Manager

Následující pluginy se instalují pomocí Package Manageru. Ten je ale nutné nainstalovat pomocí konzole. Velmi jednoduchý dvou krokový návod s vždy aktuální instalací najdete na https://packagecontrol.io/installation

Poté pomocí command palette zadáte Install package a můžete instalovat následující pluginy.

Emmet

Emmet je jeden z pluginů, který byl dříve znám pod názvem ZenCoding a je také dostupný pro mnoho jiných editorů. Jeho obrovskou výhodou je rychlé psaní HTML struktur a CSS pravidel. Nejlepší je podívat se co vše umí v dokumentaci, je toho na více než 1 článek.

AdvancedNewFile

Plugin pro rychlé vytváření souborů. Stisknete  CTRL+ALT+N a zadáváte název souboru včetně adresářů kam jej vložit. Pokud adresáře neexistují, tak je vytvoří. V případě že adresáře existují, můžete si nechat jejich celý název napovědět pomocí TAB klávesy.

Název souboru se vypisuje do command line, která je dole, nikoli do command palette. Je jednoduché tuto řádku přehlédnout. O tomto pluginu také bylo zmíněno v YouTube seriálu v 18 díle.

DocBlockr

Jak název napovídá, jedná se o generátor dokumentace nad funkci, třídu, proměnné apod. Stačí napsat /** a stisknout TAB. Plugin je chytrý a dokáže odhalit názvy parametrů, případně i typy a automaticky je doplnit.

GitGutter

Přímo v editoru zobrazuje tečkami v levém sloupci rozdíly mezi posledním commitem v GITu a aktuální verzí souboru.

Sass

Pokud používáte Sass preprocesor, tento plugin se určitě hodí. Minimálně už kvůli zvýraznění syntaxe. Sass také velmi dobře spolupracuje s Emmetem, je ale třeba provést změnu nastavení. Preferences -> Package settings -> Emmet -> Settings user a vložte

{
    "preferences": {
        "sass.propertyEnd": ";"
    }
}

Jinak Emmet po dokončení nepřidá na konec středník. Ten není v Sass syntaxi nutný, ale já používám SCSS synta, kde nutný 

Již nepoužívám 

Již nepoužívám Autoprefixer, protože jsem začal používat Grunt, o kterém jsem také psal.


Sublime toho umí mnohem více, pluginů je ještě více a bylo těžké vybrat, co dám do článku. Video vydá za tisíc slov, tak se mrkněte na YouTube a autorovi napiště pěkný komentář.

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Komentáře

Dobrý deň,
skratky na Sublime Text pre Macintosh???

Ahoj,

Mac nevedu, tudíž jsem zkratky ani nepsal. Každopádně všechny zkratky jsou vypsány pro Windows/Linux: http://docs.sublimetext.info/en/.../keyboard_shortcuts_win.html
a pro OSX: http://docs.sublimetext.info/en/.../keyboard_shortcuts_osx.html