Screenkey - zobrazení stisknutých kláves

Linux, Tipy & triky

Pokud někdo natáčí video tutoriály na YouTube a jiné portály ví, že se často hodí mít zobrazené stisknuté klávesy. Především pokud se nějaká "magie" děje pomocí klávesových zkratek. Screenkey je jednoduchá aplikace na Linux, která přesně toto umí.

Screenkey - zobrazení stisknutých kláves

Do minulém článku o integraci PsySH do Nette jsem vložil video s názornou ukázkou. Chtěl jsem, aby bylo vidět stisknuté klávesy. A naštěstí jsem našel aplikaci Screenkey. Je pravda, že poslední verze byla vydána v roce 2016. Na GitLabu je poté ještě pár dalších commitů, ale poslední je z května 2018. Přesto autor v Issues reaguje aktivně. Pro samotné natáčení jsem využil Open Broadcast Software, o kterém jsem již dříve psal.

Aplikace je napsána v Pythonu 2.7. Verze 3 není stále podporována

Instalace není nutná

Výhodou aplikace je, že ji není potřeba instalovat. Je celá napsaná v Pythonu a pokud jsou v počítači přítomny všechny závislosti, stačí ji jen spustit. Na stránkách Screenkey je možnost stáhnout poslední release z roku 2016 jako GZip archív a také najít příkaz k doinstalování závislostí. Další možnost je z GitLabu si naklonovat repozitář, který obsahuje i novější úpravy.

Po rozbalení staženého archívu lze aplikaci spustit či nainstalovat, pokud někdo chce. Osobně po spuštění nejsem schopen program vypnout jinak, než přes Sledování systémů či příkazovou řádku. A to tak, že natvrdo ukončím Python proces.

# V terminálu se přepnout do složky screenkey-0.9 a spustit
./screenkey

# Nabízí se také možnost zobrazit UI pro nastavení
./screenkey --show-settings

Screenkey - UI Nastavení

Vlastní geometrie - posun mimo předem definované oblasti

Ve videu do článku mě vadilo, že mi řádek se stisknutými klávesami překrývá terminál přímo v místě, kde píšu. Nevypadalo to dobře a četlo se to ještě hůře. Naštěstí lze definovat vlastní geometrii, kde se vše zobrazí. Geometrie se zadává parametrem ve standardu formátu X11

# Geometrie v rozměru 1600x900 (můj monitor) a posun o 0px zleva a 80 zvrchu
./screenkey --font-size=small --geometry=1600x900+0+80

Pro použití vlastní geometrie je nutné zadávat hodnoty jako parametr v příkazové řádce. Uživatelské rozhraní zapnuté přes --show-settings toto neumožňuje. Možná je nutné doinstalovat balíček Slop, ale já se bez něj obešel. Instaloval jsem jen to nejnutnější.


Také používáte podobný nástroj, nebo přímo screenkey? Podělte se s ostatními v komentářích

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není