Google a zakázání Featured Snippets

(publikováno 27.01.2021) Google, HTML

Featured Snippets jsou skvělým pomocníkem při vyhledávání na Google. Ale jen do doby, než začnou zvýrazňovat nechtěné informace. Pak je lepší je zakázat, alespoň pro nějakou část stránky. Jak to může dopadnout, když Google zvýrazní špatnou část, jsem si ověřil na vlastní kůži s blogem.

Google a zakázání Featured Snippets

Ti z Vás, kteří někdy dočetli alespoň jeden z mých článků až na konec si jistě všimli, že jsou pod nimi komentáře. To je část obsahu, kterou netvořím já, i když ji kontroluji. Jenže Google ji indexuje a také zobrazuje ve výsledcích. Což v případě článku o Comgate a vyhledávací fráze comgate recenze může dopadnout třeba tak, jak je zobrazeno na obrázku níže.

Google Feature Snippet s nesprávným obsahem

Na první pohled to totiž může vypadat tak, že tento názor sdílím já v článku. Jenže je to jen vhodně napsaný komentář. A na kolik jsou komentáře pod článkem prací PR oddělení Comgate či jejich konkurence je k jiné diskuzi. Ať tak či tak, bylo by fajn, kdyby takové úryvky Google nezahrnoval do snippetů. Tak, aby někdo nemohl vyzdvihnout svůj názor, který se pak bude tvářit jako můj.

Přesto, že lze Google říct, aby některý text do snippetu nezahrnoval, naopak to nefunguje. Nelze mu přímo naznačit, co do snippetu vložit. Lze mu ale pomoct použitím Strukturovaných data a mikrodat detailněji popsaných v minulém článku.

Přebíráme vládu nad snippety

Google rozlišuje 2 druhy snippetů. Featured, ten na obrázku výše, a Regular, tedy ten klasický záznam ve vyhledávání. A zakázání jen featured snippetu, jednoduše nelze. Pomocí meta tagu <meta name="robots" content="nosnippet"> se zakáže vybírání textu pro snippety z celé stránky. Poté ale snippet ve vyhledávání může zcela chybět nebo mít obsah, který vůbec nesouvisí s vyhledávanou frází. A to nemusí být pro SEO úplně nejvhodnější.

Naštěstí existuje možnost, jak pouze označit části stránky, které se nemají ve snippetech zobrazovat. Jedná se o data atribut a lze jej přidat na jakýkoli element. Já jej na svém blogu přidal na <div> obalující komentář. Ve výsledku to vypadá asi takto:
<div class="single-comment no-border" id="comment-310" data-nosnippet>...</div>

Pomocí Google Search Console je možné po změně u dané stránky Požádat o indexování, aby ji Google znovu prošel a pak už jen čekat, jestli daný snippet z vyhledávaní zmizí.

Změna se projevila až po pár dnech, ale hlavně po další změně. Bylo nutné na stránce provést změnu aby se aktualizoval čas poslední změny. Poté se změny projevily v řádu desítek minut.

Další možnosti nastavení

Samozřejmě možností je ještě více. Konkrétně existuje meta tag <meta name="robots" content="max-snippet:50">, který nastaví, že featured snippet může obsahovat maximálně 50 znaků. Pokud se Google rozhodne, že 50 znaků nestačí, aby význam byl smysluplný, tak snippet nezobrazí. Problém ale je, že nikde není definováno, jaké hodnoty jsou či nejsou dostatečné. Je to tedy spíše na metodě pokus omyl. Pokud má někdo zájem se ponořit hlouběji do nastavení meta tagů pro Google, doporučuji dokumentaci, konkrétně Featured snippets and your website a Special tags that Google understands.

Jak vymáčknout ze snippetů maximum pro SEO

Pokud vás zajímají Featured Snippets více, doporučuji článek How to Optimize for Google’s Featured Snippets. Podrobněji zde rozebírají jak negativně či pozitivně může snippet ovlivnit výsledky a konverzní poměry na stránkách.


Vlastní zkušenosti s Google Search vychytávkami můžete sdílet se čtenáři v komentářích. Obrázek přejat z Unsplash.com

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné. Email nebude zveřejněn

Buď první, kdo přidá komentář. Zatím zde nic není